پژوهشکده

٢٢ خرداد ١٣٩٧ ساعت: ٠١:٠۴:٢٢
از طرف اتحادیه بین المللی اخترشناسی، ۳۳ نام ايراني در منظومه شمسي به ثبت رسیده است
١٨ اسفند ١٣٩۵ ساعت: ١۵:٢٣:١٨
آنچه از تاریخ پایه گذاری شهر لار و حکومت میلادیان بر لارستان میدانیم: 
١٣ ارديبهشت ١٣٩۵ ساعت: ١٣:۴٠:٢٠
مقاله زیر از دکتر محمود دهقانی در مورد سفرنامه " پیترو  د لاواله" جهانگرد مشهور ایتالیایی است که پیش از این در مجله بخارا, سال شانزدهم به چاپ رسیده است. با تشکر از ایشان که متن مقاله را برای صحبت ارسال کردند  کاربران پایگاه خبری تحلیلی صحبت را به خواندن این مقاله ارزشمند دعوت می کنیم:
١ بهمن ١٣٩۴ ساعت: ١٨:٣۴:٠۵
مرحوم سیدعبدالحسین لاری نیز از جمله علمایی است که در دوره قاجاریه در منطقه لارستان، نوعی حکومت اسلامی را بنیاد نهاد. مردم نیز چون پیشاهنگی مرحوم سید را در مبارزه با ظلم و استبداد قاجاریه دیدند، با خشنودی، مخارجی را که حکومت مستقل اسلامی وی لازم داشت، تأمین کردند. 
 
۴ آبان ١٣٩۴ ساعت: ١٠:۵٢:٣١
 زبان وسیله ای است که انسان ها با یکدیگر در تعامل و ارتباط قرار می گیرند. هویت یک جامعه را می توان از طریق زبان شناخت. برای این که فرهنگ از نسلی به نسلی دیگر انتقال یابد، نقش مهم زبان مطرح می شود. به هرحال زبان را یکی از مولفه های فرهنگ می دانند. در زبان هر جامعه ای در طی زمان تغییراتی متعدد بوجود می آید. این تغییرات به چند عامل بستگی دارد. 
٢١ ارديبهشت ١٣٩۴ ساعت: ١۴:٣٧:۵٠
نورالدین حسین سنابادی از تکمیل بررسی و تنظیم آثار آیت الله آیت اللهی(ره) خبر داد. وی در یادداشتی آورده است:
١٣ بهمن ١٣٩٣ ساعت: ٢٣:٢١:۵١
محرم سال 1357 شمسي بود. اشعار و نوحه‌هاي دسته‌هاي سينه‌زني و عزاداري بر عليه طاغوت زمان (شاه) تنظيم و در مراسم عزاداري خوانده مي‌شد.
۶ بهمن ١٣٩٣ ساعت: ٢٣:۴٠:۵٧
همایش بین المللی مدیریت، علوم انسانی، ادبیات و مدیریت که تحت نظر مرکز بین المللی اقتصاد و علوم انسانی هر ساله در یکی از کشورهای دارای اقتصاد نوظهور و شکوفا و پیشرو در علوم انسانی برگزار می شود امسال در تاریخ 4 و 5 ژانویه (14 و 15 دیماه) در کشور امارات و در شهر دبی برگزار شد. 
٢۵ دي ١٣٩٣ ساعت: ١٠:٢۴:٣۶
امسال تا کنون فقط حدود 50میلی متر باران نازل شده و مردم پیوسته دغدغه نزول باران دارند. این مردم خوش قلب همیشه رو به آسمان دعای طلب باران می کنند و این دعاها در شهر اوز به صورت یک آئین بدر آمده است.
٢٩ آذر ١٣٩٣ ساعت: ١٠:٢۴:٠۵
کاریزهای سنگی فاریاب «انوه» یا «عنوه» در جنوب اوز که از 15 حلقه چاه تشکیل یافته است در درون کوه و بر روی سخت ترین نقاط (صخره ها) با دهانه 1در2 متر حفر گردیده است که در گذشته دارای درپوش نیز بوده است. 
٨ آذر ١٣٩٣ ساعت: ١١:٣٢:٠٨
در اوز پس از انقضای حکم میر محمد شفیع بن میر حسن بن حاجی میر که از سال 1200 قمری تا نیمه اول دهه سوم قرن سیزدهم( 1232) هجری کلانتر اوز بود ؛ نوبت به میر محمد رضی رسید . میر محمد رضی مدت مدیدی بر اوز و اطراف آن حاکم بود و در جنگ با آقا خان محلاتی او سرکرده تفنگچیان لارستانی بود. گروه او در آن جنگ رشادتهایی به خرج داد که معروف است.
۴ آبان ١٣٩٣ ساعت: ٢٣:٠۵:٠٧
در گویش اوزی هم ما برای کشاورزی و دامپروری که شغل اصلی مردم – قبل از مسافرت و تجارت – بوده است کلماتی فراوانی داریم . کلماتی که گاه واژه ای مستقل است و گاه واژه ای مرکب و ترکیبی است از واژه های دیگر . گاه نیز این ترکیب ها خود شبه جمله ای است. 
 
 
٢٢ شهريور ١٣٩٣ ساعت: ١۵:٢٨:١۴
مقاله « بررسی لالایی های مرسوم در لارستان» در یک همایش ملی ارائه می شود.  
١۴ شهريور ١٣٩٣ ساعت: ٠٢:۵۶:۵۶
در مورد روند اجرای طرح کشف حجاب در لارستان مجموعاً 25 سند مشتمل بر مکاتبات شهربانی لار با شیراز و بالعکس در مرکز اسناد ملی وجود دارد که مطالعه‌ی محتوای آن‌ها گویای فضای اجتماعی لارستان در آن دوران است. 
 
 
٩ شهريور ١٣٩٣ ساعت: ١٩:٠٣:٢٣
مسجد جامع لار یکی از مساجد تاریخی لارستان است که در اوایل قرن هشتم هجری قمری ساخته شده است.

لوگوی دیجیتال