نگاهی دیگر به کم کارها و پرکارها در مجلس نهم
زمان انتشار: 21 فروردين 1394 ساعت 21:28:10
تعداد بازدید: 4473
دور روز پیش مطلبی با عنوان " پرکارترین و کم کارترین نمایندگان استان فارس در مجلس نهم از دید مرکز پژوهش های مجلس" در  پایگاه خبری تحلیلی صحبت منتشر شد و در آن فهرست نمایندگان استان فارس و تعداد طرح ها و لوایح امضا شده از طرف آنها در معرض دید عموم قرار گرفت. 
 این مطلب در واقع یک نگاه آماری بود به فعالیت نمایندگان مجلس در یک حوزه خاص. در همان مطلب نیز تاکید شده بود که سنجش فعالیت های نمایندگان و میزان رضایت مردم از آنها و مواضعشان به تفکیک و در مطالبی مجزا باید مورد بررسی قرار گیرد.
 
با توجه نظرات موافق و مخالف انتشار این آمار که  در کامنت های پایگاه خبری تحلیلی صحبت به ثبت رسیده است ذکر چند نکته را در این مور ضروری می دانیم.
 
1-  تعداد طرح های امضا شده از سوی نمایندگان با هر اسم و رسمی نشان دهنده میزان فعالیت آنها در زمینه طرح ها و لوایح است. بدیهی است اگر به عنوان مثال رئیس مجلس نیز در این زمینه کم کاری کرده باشد صورت مسئله تغییر نمی کند. باید دید دلیل کم کاری هر نماینده چه بوده است؟
 
2-نگاه آماری به عملکرد نمایندگان مجلس امری مرسوم است و هیچ نماینده ای از این قاعده مستثنا نیست.  توجه خوانندگان را به مطلبی مشابه مطلب"صحبت" در سایت "تابناک" جلب می کنیم.
 
 
3-  مقایسه کم کاری رئیس مجلس در زمینه ای خاص با توجه به جایگاه وی به عنوان یکی از سران سه قوه نظام و کمیت و کیفیت فعالیت های وی با کم کاری نمایندگانی که هیچ کار شاخصی در فهرست عملکرد آنها حتی در حوزه انتخابیه شان دیده نمی شود قیاس مع الفارق است.  باید پرسید چرا کم کاری نمایندگان شاخص مجلس در این زمینه به چشم نمی آید ولی توجیه کم کاری برخی نمایندگان مشکل است؟ نمایندگانی که در این زمینه کم کاری کرده اند می توانند با ارائه عملکرد خود در زمینه های دیگر افکار عمومی را اقناع کنند.
 
 
 
4- برای دستیابی به میزان رضایت عمومی از عملکرد و مواضع نمایندگان در حوزه های مختلف عمدتا از طریق نظر سنجی اقدام می شود و بی تردید آمار امضای طرح ها و لوایح گویای میزان کارآمدی نمایندگان در همه وجوه نیست. به همین دلیل پایگاه خبری تحلیلی صحبت در زمینه های مختلف سیاسی اجتماعی اقتصادی عمرانی و فرهنگی نظر سنجی هایی متناسب با شرایط روز به اجرا در خواهد آورد. لازم به یادآوری است که چند ماه پیش نیز سایت صحبت یک نظر سنجی برای دریافت نظر خوانندگان خود در مورد ویژگی های سیاسی نمایندگان مجلس آینده انجام داد. در آن نظر سنجی  89/82درصد از 1011 نفر رای دهنده در پایگاه خبری تحلیلی صحبت نظرشان این بود که نمایندگان دور دهم مجلس باید اصلاح طلب یا از طیف میانه رو همراه با دولت تدبیر و امید باشند و تنها 11/17 درصد نظرشان این بود نماینده مجلس دهم باید اصول گرا و از طیف استیضاح کنندگان وزیر علوم و از طرفداران دولت احمدی نژاد باشد.
 
 
 

 

کد امنیتی:   
 [16 نظر]

بدون نام
Iran, Islamic Republic of
24 فروردين 1394   ساعت: 14:31:03

درود بر صحبت. امروز توی شهر لار همه حرف از نماینده پرکار میزدن

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
24 فروردين 1394   ساعت: 00:22:47

 آقای نماینده اصول گرا این بار نوبت اهل اعتدال است نه....

 
ذ
Iran, Islamic Republic of
23 فروردين 1394   ساعت: 13:48:32

یه زمانی آقای جعفرپور گفتند یعنی اینطور فهمیدم که طبق علاقه اصولگرایی عمل می کنند پس به بقیه آرا نه احتیاج دارند نه به حساب می آورند پس من احتمالا رایم کس دیگری باشه

 
سعیدی
Iran, Islamic Republic of
22 فروردين 1394   ساعت: 17:16:53

اگر بعضی ها از اینکه کم کارند ناراحتند یک کم بجنبن. عدد را نمی شود خم کرد.

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
22 فروردين 1394   ساعت: 17:09:47

ممنون از روشنگری

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
22 فروردين 1394   ساعت: 14:26:24

کمی امضا دلیل بر کم کاری نماینده نیست دلیل بر هوشیاری اوست معلوم است که نماینده هیچ نکته ضعفی ندارد که به تعداد امضا که نکته قوت وی می باشد انگشت گذاشته اید

 
وحدت بخش
Iran, Islamic Republic of
22 فروردين 1394   ساعت: 11:10:07

با اتفاق نماینده ای به مجلس بفرستیم که نماینده همه باشد نه اینکه بگوید من اصول گرا من اصول گرا ....ی بقیه

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
22 فروردين 1394   ساعت: 10:40:39

........این که ملاک کم کاری نیست

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
22 فروردين 1394   ساعت: 08:08:21

کاش نماینده پرکار تری داشتیم. 

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
22 فروردين 1394   ساعت: 07:55:17

اخرین نماینده از لحاظ فعالیت در استان فارس بنام لار و گراش و خنج رقم خورد

 
لوگوی دیجیتال