احمد خضری
مزایا و معایب استانی شدن انتخابات مجلس (2)
زمان انتشار: 10 ارديبهشت 1394 ساعت 02:05:14
تعداد بازدید: 2197
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه دوم اردیبهشت ماه سال جاری با کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس با 149 رای موافق، 69 رای مخالف و 9 رای ممتنع از مجموع 233 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند. البته یک فوریت این طرح در سی ام آذرماه 1393 تصویب شده بود.
 مخالفان طرح استانی شدن انتخابات مجلس می گویند
 
 1- حلقه ارتباط حاکمیت با مردم مناطق محروم قطع خواهد شد
 
2- هزینه های انتخابات چند برابر هزینه های فعلی می شود
 
3- کسانی وارد مجلس می شوند که به قدرت و ثروت متصل باشند.
 
4- در حال حاضر نماینده پل ارتباطی مردم و نظام است که با تصویب طرح استانی شدن انتخابات مجلس این پل ارتباطی قطع می شود.
 
5- مشارکت مردم در انتخابات کم می شود.
 
6- مردم شهرهای کوچک و محروم فراموش می شوند.
 
7- راه برای ورود پول های کثیف به عرصه انتخابات باز می شود.
 
اما موافقان با این طرح می گویند:
 
1- به رشد و توسعه سیاسی جامعه کمک می کند
 
2- راهی برای کمک به حزبی شدن انتخابات می شود.
 
3- هویت ملی نسبت هویت قومی و مذهبی بیشتر تقویت می شود
 
4- مشکل خرید و فروش رای در مناطق کوچک قطع و برطرف می شود.
 
5- تاثیر پول های کثیف در انتخابات صفر می شود.
 
6- نگاه ملی و سیاسی حاکمیت بر نگاه قومی و قبیله ای بیشتر و قوی تر می شود.
 
به هر حال نمایندگان مجلس با شنیدن استدلال های موافق و مخالف نتوانستند تصمیم گیری کنند و با 144 رای موافق و 73 رای مخالف و 60 رای ممتنع طرح استانی شدن انتخابات مجلس را به کمیسیون شوراها و امور داخلی ارجاع کردند.
 
بنابراین طرح استانی شدن انتخابات برای رفع تشکل به کمیسیون شوراها ارجاع شده است. البته لازمه اجرائی شدن این طرح، وجود سازمان منسجم و منظم در سطح هر استانی است. که بهترین تشکل برای این موضوع احزاب می باشد.
 
ولی در حال حاضر نظام حزبی در کشورمان از قدرت و قوت لازم برخوردار نیست. بنابراین ممکن است برای اجرای طرح استانی شدن انتخابات نهادهای مختلفی وارد کارزار شوند و بار احزاب را به دوش بکشند و مسلماً تاثیر این نهادها در انتخابات اجتناب ناپذیر نیست. همچنین حقوق اقلیت ها در انتخابات ممکن است نادیده گرفته شود و آنان نمی توانند نماینده مستقل داشته باشند.
 
ولی در عوض سطح کیفی نمایندگان مجلس ارتقا می یابد. چون کسانی می توانند در استان رای بیاورند که دارای شناسنامه و سوابق بسیار قوی باشند. بنابراین قانون گذاران با تجربه کارآمد و قوی نسبت به تصویب قوانین برنامه ریزی و سیاستگذاری و نظارت و کنترل می پردازند. البته بزرگترین مزیت استانی شدن انتخابات را در توسعه و شکل گیری احزاب می توان نام برد.

 

کد امنیتی:   
 [1 نظر]

سردارنوروزی
Iran, Islamic Republic of
10 ارديبهشت 1394   ساعت: 06:50:38

جناب آقای دکتر رحیمی نژادی ازاین که بادلسوزی وتدبر وآینده نگری نسبت به پنج تقاضای این جانب ازریاست جمهوری ضمن درج آن درپایگاه خبری وتحلیلی صحبت اقدام کرده اید کمال تشکر وامتنان رادارم . همراه با همکاران عزیزهمواره درامراطلاع رسانی عمومی وخدمت به لارستان بزرگ موفق وسربلندباشید.ان شاالله.

 
لوگوی دیجیتال