اشعاري به گويش اوزي براي آهنگ هاي محلي جنوبي
زمان انتشار: 11 مرداد 1389 ساعت 12:13:38
تعداد بازدید: 4518
كتاب « اشعاري به گويش اوزي براي آهنگ هاي محلي جنوبي و مبحثي پيرامون گويش اوزي و منشا آن» جديدترين كتابي است كه در رابطه با  اوز و فرهنگ آن به چاپ رسيده است.
به گزارش صحبت نو، اين كتاب كه در شمارگان 1000 نسخه توسط موسسه انتشاراتي شوكا و با قيمت 4000 تومان به چاپ رسيده است دربرگيرنده ي اشعار شادروان مصطفي خضري است كه توسط فرزندش مهندس عبدالله خضري گردآوري شده است.
در مقدمه كتاب نكاتي پيرامون گويش اوزي و منشا آن به قلم مهندس عبدالله خضري آمده است و جلد كتاب مزين به تصويري از چهره شاعر است.

از نكات قابل توجه كتاب كه زحمات زيادي براي آن كشيده شده است نت نويسي براي اشعار آن مي باشد كه براي تك تك اشعار تهيه و زير هركدام چاپ گشته است.

در مقدمه كتاب عبدالله خضري پيرامون گويش اوزي و منشا آن مبحثي گشوده است و براي نمونه تعدادي از افعال اوزي را مورد بررسي دقيق قرار داده و آنها را در زمانهاي مختلف صرف كرده و برخي از اين افعال و چندي ديگر واژه  را با زبان فارسي و پهلوي نيز مقايسه نموده است.

وي در بخشي از مقدمه آورده است:« يكي از رسالتهاي زبان، انتقال مفاهيم و خواسته ها و انجام بحث و تبادل نظر بين افرادست اما علاوه بر آن، رسالت مهم ديگري نيز توسط زبان انجام مي شود و آن انتقال بار عاطفي بين دو متكلم با زبان مادري يكسان است و اگر اين افراد در سرزمين اصلي شان داراي گويش مخصوص به خود باشند وزنه بار عاطفي زبان به مراتب سنگين تر خواهد بود.

هر زباني، درروابط اجتماعي افراد تاثيرات تعيين كننده دارد و حوزه هاي اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي زندگي روزمره ي افراد را دربرمي گيرد و به همين دليل حفظ و پاسداري از زبان مادري در هر جامعه از اهميت انكارناپذيري برخورداراست.»

خضري در بخشي ديگر از مقدمه به تعدادي از واژه هاي ارزشمند اوزي اشاره مي كند كه در آستانه حذف و فراموشي قرار گرفته است و مي نويسد : « براي بسياري از اين واژه ها معادلي وجود ندارد و تنها با بيان يك جمله ي كامل مي توان معني آن لغت را تداعي كرد نه با بيان يك كلمه.»

مهندس خضري در انتهاي مقدمه آورده است: « در حالي كه بيش تر اين واژه ها ديگر در زبان فارسي رايج نيست،‌شايسته تحسين است كه نياكان ما تا به امروز اين لغات را در گويش اوزي حفظ كرده اند و به ما سپرده اند. اين واژه ها  گنجينه اي به مثابه ي تنها نسخه از يك كتاب خطي منحصربفرد است. بكوشيم ما نيز شايسته ي امانت داري اين ميراث ارزشمند باشيم.»


 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال