کاظم رحیمی نژاد
سه اشتباه راهبردی نمایندگان مستعفی فارس
زمان انتشار: 24 تير 1394 ساعت 05:16:38
تعداد بازدید: 3624
صرف نظر از اینکه دلیل مخالفت نمایندگان  فارس با گزینه مورد نظر دولت سیاسی، قومیتی یا حیثیتی باشد و نیز بدون در نظر گرفتن اینکه چه کسی استاندار فارس می شود، از نظر نگارنده، نمایندگان معترض در سه جنبه  به بیراهه رفته اند.
پس از کناره گیری سید محمد احمدی از سمت استانداری فارس نام های مختلفی از سوی طیف های سیاسی فارس برای قرار گرفتن در این سمت مطرح شد و در این میان مجمع نمایندگان فارس نیز نام 5 گزینه را مطرح کرد. گزینه هایی که از دید وزارت کشور واجد شرایط  قرار گرفتن در سمت استانداری فارس نبودند.
 
با نهایی شدن نام گزینه مورد نظر وزارت کشور و معرفی وی به هیئت دولت 16 تن از نمایندگان استان فارس روز یکشنبه 21 تیرماه  اعلام کردند که در اعتراض به این موضوع استعفای خود را به هیئت رئیسه مجلس تحویل داده اند و تا تعیین تکلیف این موضوع در جلسات مجلس شرکت نمی کنند. حرکتی که موجی از انتقاد را در سطح جامعه به دنبال داشت.
 
صرف نظر از اینکه دلیل مخالفت نمایندگان  فارس با گزینه مورد نظر دولت سیاسی، قومیتی یا حیثیتی باشد و نیز بدون در نظر گرفتن اینکه چه کسی استاندار فارس می شود، از نظر نگارنده، نمایندگان معترض در سه جنبه  به بیراهه رفته اند.
 
1-    عدم توجه به اصل تفکیک قوا
 
 نمایندگان محترم فارس خود بهتر می دانند که دولت در انتصاب مدیرانش اختیار کامل دارد و شخص مورد نظر دولت نیز به لحاظ قانونی مشکلی نداشته است. در صورتی که وزیر کشور از نمایندگان یا طیف های مختلف سیاسی فارس تقاضای ارائه گزینه کرده باشد، این امر جنبه مشورتی داشته و توقع قطعی بودن انتصاب هر یک از این افراد توقعی بی جا و ناشی از روحیه زیاده خواهی است. نمایندگان محترم به جای استعفای دسته جمعی و ترک مجلس در صورت اعتراض به عملکرد هر وزارت خانه ای ابزار قانونی قدرتمندی چون استیضاح را در اختیار دارند و استعفا با هدف وارد کردن فشار به دولت  بیشتر به عملیات روانی شباهت دارد تا رفتاری قانونی.
 
2- عدم توجه به چشم اندازی که مقام معظم رهبری برای سال 94 تعیین کرده اند
 
سالی که با نگاهی جامع به کلیه امور داخلی و خارجی از سوی مقام معظم رهبری سال همدلی و همزبانی دولت و ملت نام گرفته است، فرصتی است تا نشان دهیم در عمل چه اندازه به این خط مشی کلی پایبندیم و نمایندگان مردم در خانه ملت می توانند در خط مقدم ظهور این همدلی و هم زبانی باشند.
 
مردم حق دارند از نمایندگان استان فارس بپرسند پیروی از نظر رهبری را تنها در مواقعی که منافعشان اقتضا می کند مطرح می نمایند یا در عمل هم این اصل را قبول دارند؟
 
 در این مورد ذکر این نکته ضروری است که همدلی و همزبانی به معنای عدم نقد دولت نیست و نقد بجا چه بسا موجه و راهگشا باشد؛ اما در این مورد خاص نه تنها هیچ توجیه منطقی وجود ندارد بلکه علنا در تقابل با شعار سال 94 است.
 
3-    کاهش توان تعامل با دولت
 
یکی از وجوه مهم عملکرد نمایندگان مجلس در کنار وظایف کلان و ذاتی آنها در قانون گذاری و نظارت بر اجرای آن، پیگیری و به نتیجه رساندن مطالبات حوزه انتخابیه است و در این زمینه تعامل با دولت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 
این حرکت نمایندگان فارس که بی هیچ تردیدی تقابل تمام عیار با دولت محسوب می شود قدرت تعامل آنها را با مسئولان رده بالای دولتی کم خواهد کرد و چه دولت بر گزینه مورد نظر خود تاکید کند و وی را منصوب نماید و چه به گزینه های دیگری روی بیاورد بدنه اجتماع برای جایگزینی نمایندگان همزبان و همدل با دولت و ملت شمارش معکوس را آغاز خواهد کرد.
 

 

کد امنیتی:   
 [24 نظر]

حویمی
Iran, Islamic Republic of
2 مرداد 1394   ساعت: 09:59:35

من هم با نظر لارستانی موافقم که لاریها همه چیز را برای خود لار میخواهند ومنظورشان از لارستان شهر لار است در حالیکه در شهرستانهای دیگر فارس این طور نیست بدیده بان لاریسم باعث دوری مناطق مجاور از لار میشود وکمو بیش شروع شده که نخبگان لار باید برای ان فکری به نمایند وگرنه موضوع به نفع لامرد تمام میشود

 
لاری باغیرت
Iran, Islamic Republic of
30 تير 1394   ساعت: 09:52:58

دکتر جعفر پور ازاینکه بادیگر نما یندگان بوده کارش درست بوده ولی در کل استعفا اشتباه است آقای جعفرپور بیش از همه بین منا طق همبستگی ایجاد کردهاند

 
لارستانی
Iran, Islamic Republic of
30 تير 1394   ساعت: 08:06:24

متاسفانه تفکر قدیمی وکهنه ای در بین لاریها وجود دارد که توجه اصلی وکلا همه فکر وزکر نماینده لاری خود لار است وبیشتر مطا لبات را متوجه شهر لار میکنند واین مورد سایر بخشها به خوبی پتوجه شده اند وچندان به کاندید لاری اقبال نشان نمی دهند با توجه به شرایط امروز دنیا این روش پان لاریسم باید عوص شود تا دید شهرهای مجاور نسبت به لار تعییر کند در شهرستانهای دیگر فارس این مشکل وجود ندارد

 
لاری
Iran, Islamic Republic of
26 تير 1394   ساعت: 23:38:23

ن... لارستان رو رها کن

 
ارد
Iran, Islamic Republic of
26 تير 1394   ساعت: 18:43:39

یادمه زمانیکه این نماینده به مجلس رفت, چقدر لاریا به خیابون ریختن و بوق بوق و ساز و دهل و ... به راه انداختن. ولی این نماینده بدون اینکه مردم را ....حساب کنه ضرب الاجلی تصمیم میگیره استعفا بده. این توهین محضه به مردم لار. ولی مردم لار حقشونه. تا اونا باشن .... از هر کسی حمایت نکنند

 
لارستانی
Iran, Islamic Republic of
26 تير 1394   ساعت: 18:31:10

قضیه...؛ دوباره در تاریخ تکرار شد. پناه میبریم به خدای یگانه

 
غیر لاری
Iran, Islamic Republic of
26 تير 1394   ساعت: 18:29:34

شما لاریها هر چی به سرتون بیاد حقتونه. وقتی نماینده شما نتونسته حداقل بین خود لار وحدت ایجاد بکنه دیگه میتونه بین لارستان وحدت ایجاد بکنه؟

 
دوست
Iran, Islamic Republic of
26 تير 1394   ساعت: 13:45:30

به این ماه مبارک قسم که این 18 نماینده دچار خطای بزرگ و نابخشودنی شدند که اگر هر چه سریعتر از مردم عذر نخواهند آه مردم بیچاره دامانشان را خواهد گرفت. چه خطایی از این بزرگتر که منافع شخصی را بر منافع جمع ترجیح دادند؟

 
لاری
Iran, Islamic Republic of
26 تير 1394   ساعت: 13:41:21

به خدا قسم شما را نخواهیم بخشید و تا آخر عمر به این مردم مدیونید اگر که دلیل استعفای خود را برای ما نگویید.

 
ماجد
Iran, Islamic Republic of
26 تير 1394   ساعت: 08:34:38

شماکه ازروی تعصب غلط وبیجا درمورداین اقا به اجماع رسیدین بایدفکرچنین روزی میکردین,مشکل جعفرپوروامثالهم نیست مشکل افکارشماست شمایی نگاهتون نسبت به نخبه های شهرستان نگاهی غیرخودی ست شمایی که لارستان بزرگتون روازفرودگاه تاپلیسراه میبینیدشمایی که سرتاپا تعصب کورکورانه اید,مطمئن باشیداگرروند مسولین لاربه این منوال باشدمنتظرافول وعقبگرد بدترازاین باشید,,بخش های لارستان افکارشماروقبول ندارنداین افکاراشتباه شماست که امروزشاهد لارستیزی دربخش هاهستیم,ماازفکر لاری برای لار ,لاربرای لاری افریدندخسته شدیم

 
لوگوی دیجیتال