شرایط ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان اعلام شد
زمان انتشار: 8 آذر 1394 ساعت 21:02:17
تعداد بازدید: 2441
ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۴ خود شرایط ثبت نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان را اعلام کرد
 
 
به گزارش صحبت و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، متن کامل اطلاعیه شماره ۴ ستاد انتخابات کشور به این شرح است:
 
به آگاهی مردم شریف ایران اسلامی می‌رساند انتخابات سراسری، پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی بطور همزمان در روز جمعه مورخ ۷/ ۱۲/ ۱۳۹۴ برگزار خواهد شد.
 
داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری شخصاً یا بوسیله نماینده خود که کتباً معرفی شده باشد می‌توانند از تاریخ پنجشنبه ۲۶ /۹/ ۹۴ تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه مورخ ۲ /۱۰/ ۹۴ جمعاً به مدت هفت روز در ساعات اداری به فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه یا وزارت کشور مراجعه و با ارائه اصل شناسنامه عکس دار، چهارنسخه تصویر کلیه صفحات شناسنامه و دوازده قطعه عکس ۴×۶، ضمن تکمیل پرسشنامه اعلام داوطلبی نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.
 
همچنین در اجرای ماده ۴۵ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده ۲۱ آئین نامه اجرایی آن، به آگاهی می‌رساند، ثبت نام از داوطلبان نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از روز شنبه مورخ ۲۸ /۰۹/ ۹۴ تا پایان روز جمعه مورخ ۴/ ۱۰/ ۱۳۹۴جمعاً به مدت ۷ روز به عمل خواهد آمد. لذا داوطلبان می‌توانند به منظور اعلام داوطلبی خود در مهلت تعیین شده با همراه داشتن مدارک ذیل به ستاد انتخابات کشور، فرمانداری‌های مراکز حوزه‌های انتخابیه، سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌ها یا نمایندگی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه و اقدام به تکمیل فرم ثبت نام نمایند.
 
۱- اصل کارت ملی و سه نسخه تصویر آن.
 
۲-اصل شناسنامه عکسدار و سه نسخه تصویر کلیه صفحات آن
 
۳-عکس جدید ۴ × ۳ ده قطعه (ترجیحا با زمینه روشن)
 
۴- اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی و یا مدرک معادل که معتبر باشد
 
۵- اصل و تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفاء و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل مشمول استعفای موضوع ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی
 
۶-اصل و تصویر برگ پایان خدمت وظیفه عمومی و یا مدرکی معتبر دال بر روشن بودن وضعیت مشمولیت خدمت وظیفه عمومی
 
به استناد ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند:
 
۱- اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران
 
۲-تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران
 
۳-ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه
 
۴-داشتن مدرک تحصیلی کار‌شناسی ارشد یا معادل آن
 
۵- نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه
 
۶- سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی، شنوایی و گویایی
 
۷- حداقل سن سی سال تمام و حداکثر هفتاد و پنج سال تمام
 
تبصره ۱- داوطلبان نمایندگی اقلیت‌های دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام، مذکور در بند (۱) مستثنی بوده و باید در دین خود ثابت العقیده باشند.
 
تبصره ۳ هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل یک مقطع تحصیلی فقط برای شرکت در انتخابات محسوب می‌شود.
 
بر اساس قانون تفسیر ماده (۲۸) که در تاریخ ۱/ ۵/ ۱۳۹۰ به تایید شورای محترم نگهبان رسیده، مدرک معادل تحصیلی در هر مقطع تحصیلی مدرکی است که واجد ارزش استخدامی باشد.
 
در ضمن به استناد تبصره ۲ ماده ۹ قانون یاد شده هیچ یک از داوطلبان نمایندگی نمی‌توانند در بیش از یک حوزه انتخابیه خود را نامزد نمایند. در غیر اینصورت نامزدی آنان کلاً باطل و از شرکت در انتخابات آن دوره مجلس محروم می‌گردند.
 
همچنین به استناد ماده ۴۶ قانون مذکور هر یک از داوطلبان نمایندگی مجلس می‌توانند شخصاً و به صورت کتبی انصراف خود را به فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه و یا وزارت کشور اعلام نمایند و عدول از انصراف نیز پذیرفته نمی‌شود.
 
ستاد انتخابات کشور
 
 

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال