بررسی کاندیداتوری نمایندگان استان فارس برای عضویت در کمیسیونهای مجلس
زمان انتشار: 16 خرداد 1395 ساعت 20:14:01
تعداد بازدید: 1970
سعید خادمی: با نگاهی ساده به کمیسیونهایی که نمایندگان فارس ثبت نام کرده اند نتایجی در خور توجه حاصل می شود. ابتدا نگاهی به کمیسیونهای پیشنهادی نمایندگان فارس داشته باشیم:
 
اصل نود: حسین رضازاده
 
فرهنگی:جمشید جعفرپور
 
عمران: سید علا خادم، محمدرضارضایی کوچی، سید حسین افضلی، فرج الله رجبی 
 
صنایع و معادن:داریوش اسمعیلی،بهرام پارسایی، اصغر مسعودی، رضا انصاری
 
انرژی: کورش کرمپور، علی اکبری ، مسعود رضایی
 
امنیت ملی و سیاست خارجی :محمد مهدی برومندی ،سیدمحسن علوی، مسعود گودرزی، محمدجواد جمالی
 
اقتصادی: رحیم زارع
 
برخلاف اقتصاد بر پایه کشاورزی ، برای عضویت در کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس ، هیچ نماینده ای از این استان گرفتار بحران آب و کشاورزی ،داوطلب عضویت در این کمیسیون نشده است! پیش از این،با توجه به تخصص و حوزه ی انتخابیه ی نمایندگان، مهندس برومندی را از شانسهای استان فارس برای به دست آوردن ریاست یا نایب رییسی کمیسیون کشاورزی می دانستم.  همچنین دکتر گودرزی هم تحصیلات کشاورزی دارد که می توانست از این تخصص خود نیز برای ایجاد یک لابی قوی در کمیسیون کشاورزی استفاده کند.
 
علیرغم اینکه استان فارس و مشخصا شهر شیراز را پایتخت فرهنگی ایران می دانیم اما فقط جعفرپور کاندیدای کمیسیون فرهنگی شده است!
از فارس چهار نفر برای محبوبترین کمیسیون مجلس یعنی امنیت ملی و سیاستهای خارجی کاندیدا شده اند. ارتباطات گسترده با نمایندگان و صاحبان سرمایه و صنایع کشورهای خارجی و نفوذ بسیار بالا بر شهرداریها و شوراها ،ارتباط با سازمانهای امنیتی و اطلاعاتی از جاذبه های این کمیسیون است.در مجلس نهم دکتر دستغیب که مدتی قبل در رابطه با استاندار شدن وی شایعاتی پخش شده بود، نایب رییس این کمیسیون بود.در کل اعضای این کمیسیون زیاد زیر ذره بین هستند و به خوبی دیده میشوند!
 
با توجه به سابقه و ارتباطات مهندس برومندی ،شناخته شده بودن و سابقه ی امنیتی خاندان علوی و تخصص و نفوذ دکتر گودرزی ، برای این سه نفر شانس بیشتری متصور هستم.
 
اتفاق عجیب ثبت نام دکتر محمدجواد جمالی نوبندگانی به عنوان یک پزشک متخصص با سوابق مدیریت درمانی متعدد،برای عضویت در این کمیسیون است!
 
به نظر می رسد علاوه بر کمیسیون امنیت ملی ، نمایندگان فارس برای عضویت در سه کمیسیون انرژی ، صنایع و معادن و عمران تاکید داشته اند. با نگاهی به اسامی نمایندگان فارس با توجه به سوابق ، در صورت رایزنیهای موثر و قوی و حمایت نماینده های فارس ،می توان شانس بالایی برای دکتر اسمعیلی و دکتر رضایی کوچی برای ریاست در کمیسیونهای صنایع معادن و عمران قایل بود.
امیدوارم نماینده های فارس با عضویت در کمیسیون عمران در زمینه راه و ترابری، مسکن، عمران شهری و روستایی منشا خیر شوند.
همچنین در صورت عضویت و صاحب نفوذ شدن نمایندگان فارس در کمیسیون صنایع ایشان می توانند در زمینه های صنایع، مخابرات، معادن، پتروشیمی، هوافضا و ارتباطات به مردم کشور و خصوصا استان فارس کمک زیادی کنند.
 
سوابق و تحصیلات دکتر رضابی، دکتر افضلی و مهندس رجبی ، چشم انداز خوبی برای فارس در کمیسیون عمران می نمایاند.
 
 اگر ثبت نام دکتر مسعودی با سوابق دانشگاهی،در کمیسیون عمران ، و مهندس رضایی با سوابق آموزشی ، در کمیسیون انرژی وسید علا خادم با سوابق آموزشب در کمیسیون عمران، یک برنامه ریزی برای قدرت گرفتن فارسیها در این کمیسیونهای تخصصی باشد بسیار  هوشمندانه است.در غیر اینصورت ایشان می توانستند برای عضویت در کمیسیونهای فرهنگی و آموزش هم کاندیدا شوند.
 
سه نماینده دور اولی استان فارس، در صورت پذیرش عضویت در کمیسیون انرژی می توانند در حیطه نفت، گاز، برق، سدها و نیروگاهها، انرژی اتمی و انرژی‌های نو، برای توسعه ایجاد اشتغال و پیشرفت استان به ارایه ی طرحهای سازنده و مفید بپردازند.
در حالیکه در مجلس دهم ، روی کمبود نیروی متخصص اقتصادی مانور داده می شود، اینکه رحیم زارع ، با سابقه مدیریت و نمایندگی و تحصیلات در رشته مدیریت بازرگانی ،کاندیدای عضویت در کمیسیون اقتصادی شده است ، را اتفاق خوبی می انگارم.
حسین رضازاده ، با تحصیلات حقوق و سابقه ی سالها قضاوت، علاوه بر اینکه می توانست شانس بالایی برای عضویت در کمیسیون کم طرفدار قضایی مجلس داشته باشد،از موقعیت خوبی برای عضویت و به دست آوردن جایگاه درخوری در کمیسیون اصل 90 دارد که وظیفه بررسی شکایات مردم از قوای سه گانه را دارد، برخوردار است و ثبت نام وی مطلوب و مثبت ارزیابی می شود.
 
و نهایتا اینکه هیچ یک از نمایندگان استان فارس برای عضویت در کمیسیون تخصصی و بسیار مهم برنامه و بودجه و محاسبات داوطلب نشده است. کمیسیونی که ریاست مرد بودجه ی ایران ، دکتر تاجگردون در آن قطعی به نظر می رسد و در مجلس نهم شاهد حضور موثر نماینده هایی مثل سقایی، دوگانی و قادری از استان فارس بود!
 
16 خرداد 1395
 

 

کد امنیتی:   
 [1 نظر]

مرتضی هوشمند
Iran, Islamic Republic of
16 خرداد 1395   ساعت: 21:28:36

بررسی نگارنده هوشمندانه است. عدم حضور کاندیدابی ار فارس برای کمیسیونهای کشاورزی و بودجه چیزی شبیه فاجعه است.

 
لوگوی دیجیتال