بمناسبت هفته کتاب و کتابخوانی:
صمد کامجو دو کتاب تالیفی خود را به فرماندار ویژه لارستان هدیه کرد
زمان انتشار: 26 آبان 1395 ساعت 15:14:53
تعداد بازدید: 1848
به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی یعقوب (صمد) کامجو دو کتاب تالیفی خود را به معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان هدیه کرد. 
به گزارش صحبت نیوز و به نقل از روابط عمومی فرمانداری ویژه لارستان؛ به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، در مراسمی با حضور اعضای انجمن کتابخانه های عمومی و تنی چند از فعالان فرهنگی،نویسندگان ، شاعران و کتابداران این شهرستان، یعقوب (صمد) کامجو نویسنده، فعال فرهنگی و ورزشی و عضو شورای اسلامی شهر لار، دو کتاب تالیفی خود را به نام های آیین عزاداری سنتی لارستان و تاریخ فوتبال لارستان را به جلیل حسنی معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان در محل خانه كتاب كنارك هدیه کرد.
 
حسنی فرماندار ویژه لارستان هم در سخنانی کوتاه از حاج یعقوب (صمد) کامجو ،نویسنده این دو کتاب و فعال فرهنگی و ورزشی شهرستان لارستان تقدیر و تشکر کرد.
 
وی خاطرنشان کرد: یکی از کارهای ماندگار برای مردم تولید کتاب، ایجاد کتابخانه و زمینه‌سازی برای رشد فرهنگی اجتماعی است.
 
گفتنی است کتاب آیین عزاداری سنتی لارستان نوشته یعقوب(صمد) کامجو انتشارات پیروز تهران ۱۳۹۴ ه- ش به تعداد 508 صفحه تدوین ومنتشر شده است.. این کتاب مشتمل بر ۱۵ گفتار است که در بخش نخست به آداب و رسوم محرم و تاریخچه عزاداری و در بخش دوم کتاب به بررسی کلیه مراسم آیینی لارستان و تاریخچه و نحوه عزاداری سینه سنتی لارستان پرداخته شده است.
 
شناسایی محلات قدیم شهر لار(حیدری و نعمتی)، همراه با بزرگان و سردسته های آن محلات همچنین معرفی فرهیختگان، علما، روحانیون، واعظان، روضه خوان ها، نویسندگان، شعرای شعرهای آیینی، مداحان و نوحه سرایان شهر از قدیم و جدید همراه با تصاویری از آنها بخش دیگر کتاب را تشکیل می دهد. این کتاب همچنین حاوی چندین مصاحبه است که مصاحبه با پیرغلامان حسینی در مورد سینه زنی سنتی لارستان، شاخصه ها و آسیب شناسی این سبک سینه زنی از جمله آنهاست.
 
به غیر از سینه زنی مردان، نقش زنان و نحوه عزاداری و مکان عزاداری آنها و همچنین نقش کودکان در عزاداری حسینی نیز در این کتاب بررسی شده است.
 
معرفی و بررسی سینه زنی دیگر شهرها و روستا های لارستان که به سبک لاری سینه می زنند مثل لطیفی، کورده و دهکویه، همچنین نحوه پذیرایی و پخت غذای نذری برای عزاداران مخصوصا در روز عاشوا و سرانجام در یک گفتار جریان شام غریبان درمنطقه نیز در بخش های دیگر کتاب صمد کامجو آمده است.
 
از بخش های قابل توجه دیگر می توان به عکس های افراد متوفی اشاره کرد و در فصل آخر نیز از افرادی که در تدوین این کتاب همکاری داشته اند به همراه ذکر نام قدردانی شده است.
 
همچنین کتاب تاریخ فوتبال لارستان ، پس از دو کتاب دانستنی های جدید از قوانین داوری ، فوتبال وفوتسال ، با تیراژ سه هزار نسخه ودر نوبت اول با هزار جلد در خردادماه 1391 توسط انتشارات پیروز منتشر شد.
 
این کتاب مشتمل بر 208 صفحه می باشد که فوتبال لارستان را به دوره ی قبل وبعد از انقلاب تقسیم بندی نموده است . کتاب همراه با عکس هایی از فوتبال قدیم لارستان و همراه با خاطرات تلخ وشیرین از شکست وپیروزی در مسابقات است. ،
 
مطالب و عکس از تیم های فوتبال محلات قدیم که اکنون منحل شده اند ، منتخب لارستان قدیم وجدید در تمامی رده های سنی ، داوران ، مربیان ، مسئولین ودست اندرکاران فوتبال، همچنین فوتبال در بخش های تابعه لارستان از بخش های دیگر این کتاب است. عکس های ورزشی از شهیدان فوتبالیست لارستان به تفکیک هر تیم در این کتاب مشخص شده است. به طور خلاصه در این کتاب بعد از پیشگفتار ،به موضوعاتی همچون شروع فوتبال لارستان ،کفه ( زمین خاکی ) ، ورزشگاه های معروف لار ، ورزشگاه ها وزمین خاکی فوتبال بخش مرکزی ، مسئولین وبرگزارکنندگان فوتبال لارستان ، فوتبال منتخب لارستان قبل از انقلاب ، شرکت در مسابقات استانی ومشخص شدن مکان ، تاریخ وکسب مقام ، فوتبال لارستان در دهه 1350 به بعد ، فوتبال محلات لار که منحل شده اند.
 
تیم های فوتبال قبل از انقلاب تا به حال که فعال می باشند ، فوتبال منتخب لارستان بعد از انقلاب، اولین وتمامی کلاس های مربی گری وداوری در لارستان ، فوتبال در شهر ها وبخش های تابعه ، فوتبال وفوتسال بانوان لارستان ، تیم های فوتبال بعد از انقلاب ، فوتبال منتخب آموزشگاهی در لارستان، مسابقات استانی فوتبال مقطع راهنمایی ، دبیرستان وتربیت معلم بعد از انقلاب ، چند صفحه اضافی فوتسال در لارستان ، طرح آسیا ویژن در فارس ، وگل کوچک در کوچه ها پرداخته شده است. علاقه مندان برای تهیه این کتاب ها می توانند به کتاب فروشی های شهر لار مراجعه نمایند.


روابط عمومي    فرمانداري وِيژه لارستان

 

کد امنیتی:   
 [2 نظر]

بدون نام
Iran, Islamic Republic of
27 آبان 1395   ساعت: 15:04:09

کار بیسار زیبایی انجام شد به امید تداوم این کارها و ایجاد فرهنگ مظالعه

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
26 آبان 1395   ساعت: 16:44:09

حالا اگه کس دیگه ای بودم میزنید خبرشو خدا وکیلی!؟؟؟؟؟

 
لوگوی دیجیتال