دکتر حسین طاهری
چگونه کتابخوانی را در سبد خانوار وارد کنیم؟
زمان انتشار: 13 آذر 1395 ساعت 23:29:45
تعداد بازدید: 1530
آیا از لاغری مطالعه رنج می برید؟اشتهای کتابخوانیتان چطور است؟هفته ی کتاب و کتابخوانی یک فرصت تازه برای رژیم مطالعه است؛ تبلیغات نسبتاً مناسبی از این هفته صورت گرفته و امتیازها و حمایت‌هایی هم برای خرید و تهیه ی کتاب انجام شده است. 
تخفیف‌های مخصوص هفته‌ی کتاب در برخی موارد تا سی درصد هم اعمال شده است؛ کتابفروش‌ها خوشروتر و خوش اخلاق‌تر شده‌اند و کتابفروشی‌های متروکه حتی پنجره هایشان هم باز است، اما با این حال کله پزی‌ها بازهم شلوغتراند! از بیماری واگیر دار آمار صادرکردن که بگذریم، واقعاً مطالعه‌ی هر کدام از ما اندک است.
 
خیلی از ما اگر هم بخواهیم مطالعه کنیم، مطالب دنیای مجازی را به کتاب ترجیح می‌دهیم، به همین خاطر اطلاعاتمان در بسیاری از موارد اندک و گاهی غلط و بی اساس است. و یا بعضی از ما کتاب مناسبی در زمینه‌ی مورد علاقه‌مان نمی شناسیم که برویم سراغش. یا هم خودمان را به بهانه‌ی نداشتن وقت وحوصله و گیروگرفته‌های روزمره گول می زنیم و بهانه می‌تراشیم که ای بابا، چطور کتاب بخوانم با این وضعیت؟ ایجاد انگیزه برای مطالعه، کار بسیار مشکلی است،
 
من فقط میتوانم بگویم: کتاب بخوانید! کتاب خیلی خوب‌است!همین! فیلم خشکسالی و دروغ یک دیالوگ زیبا داشت و آن هم این بود که مردم را نمی‌شود به زور‌کتابخوان کرد.بله، ضرورت مطالعه، شخصی و درونی است. مثل کمبود ویتامین است برای بدن، که تمام سلول‌ها آن ویتامین را تمنا میکنند. یک نوع شیفتگی است که آدم را شب می‌کشاند پای کتاب و چنان بی خویشتنش می‌کند که طلوع آفتاب را هم حس نمی‌کند.
 
البته این تعبیر من از مطالعه، نوعی پرخوری مطالعه است، یک نوع مرض زیبا و یک نوع اعتیاد مثبت است وگرنه اشتهای معمولی و نرمال هم استخوانبندی افکار را محکم میکند.کاش میشد هم سه لیوان شیر در روز برای همه‌ی ایرانی‌ها ممکن می‌شد و هم روزی سه ساعت مطالعه.
 
متأسفانه خانه‌های موقتی و کوچک امروزه یک مشکل اساسی برای کتاب دارند و آن مکان کتاب است. خریدن کتاب باعث میشود بخشی از جای آپارتمان کوچکمان گرفته شود، این معضل را باید به نحوی حل کرد، یا باید کتاب الکترونیکی تهیه کنیم و یک کتابخانه‌ی مجازی در رایانه‌مان داشته باشیم، یا کتابها را دائم تعویض و مبادله کنیم و یا مهمتر از همه، به کتابخانه‌های سطح شهر مراجعه کنیم.
 
مورد سوم را من بیشتر دوست دارم، مخصوصاً که سازمان نهاد کتابخانه‌های کشور یک سیستم یکپارچه طراحی کرده و با توجه به بودجه‌اش سعی دارد کتابخانه‌هایش را تجهیز کند. به نظر من اگر اشتهای مطالعه‌تان کم است و یا حتی از دیدن کتاب بیشتر از مشاهده‌ی کله‌پاچه حالتان به هم میخورد! فقط نیمساعت در هفته سری به کتابخانه‌های عمومی بزنید و در قفسه‌ها کتابها را لمس کنید، بو بکشید و زیر و رو کنید. به نظرم با این کار اشتهای مطالعه تان باز میشود.باورکنید کتاب از کله پاچه قابل تحملتر است!


عادل    پورشمسی

 

کد امنیتی:   
 [1 نظر]

sahar
Iran, Islamic Republic of
13 آذر 1395   ساعت: 23:47:08

بسیار عالی

 
لوگوی دیجیتال