جمشید طاهریان: تئاتر کودک در پی تفهیم آموزه ها در قالب نقش ها و گفتارهاست
زمان انتشار: 19 آذر 1395 ساعت 01:10:39
تعداد بازدید: 1521
گروه هنری سکوت در سومین اجرای کودکانه خود ، نمایش شاد و جذاب "جنجال در جنگل" را به روی صحنه برده است. 
حضور هنری این گروه با سابقه در سبک های مختلف نمایشی ، ما را بر آن داشت تا همنشین صحبت های جمشید طاهریان ، مدیر موسسه فرهنگی هنری صبح آگین مهر و سرپرست گروه هنری سکوت باشیم ... گفتنی است این نمایش تا تاریخ 25 آذرماه ، ساعت 19در محل تماشاخانه استاد جمالی خانه فرهنگ برگزار می گردد.
 
_ آقای طاهریان، اولین پرسش اینکه چرا کار کودک؟
 
در واقع رویکرد گروه سکوت، فراتر از این است که ما صرفا در سبک و ژانر های خاصی فعالیت کنیم . بلکه تمام تلاشمان در مجموعه گروه سکوت بر این است تا در تمامی زمینه ها و برای تمای طیف های سنی خالق اثر هنری مقبول باشیم . در ثانی ، جدای از لذت بخشی به کودکان ، تفهیم آموزه ها و نشان دادن خوبی و بدی در قالب نقش ها و گفتارها از مهم ترین اهداف تئاتر کودک است.
 
_ بنابر گفته شما طیف خردسال بایستی جایگاه ویژه ای در تقویم هنری گروه سکوت داشته باشد؟
 
قطعا چنین است، بر این باورم که گروه سنی خردسالان ، به لحاظ کمیت و تعداد بخش قابل توجهی از جامعه را به خود اختصاص می دهد. از این رو سالانه یک اثر برای کودکان عزیز را به مرحله اجرا در می آوریم.
 
_ سالانه یک اثر؟
 
بله ، اولین اجرای کودک را با نام "باغ زالزالک" در سال 93اجرا نمودیم ، سپس "خانه خرگوش" در سال 94 و امسال "جنجنال در جنگل" را به عنوان سومین اثر کودک به روی صحنه بردیم.
 
_ همراه شما در برنامه های بخش خردسالان گروه سکوت ، چه کسی است ؟
 
بی شک مرجان افروز که یکی از هنرمندان نمونه و توانمند گروه ما است در این بخش بیش از همه تاثیر گذار است. انتخاب یک زن برای کارگردانی آثار بخش کودک ، بدلیل نوع ارتباط عاطفی و حس خاصی است که میان بازیگران خردسال و همچنین مخاطبان این نوع نمایش که غالبا کودکان و والدین آنها برقرار می شود. زیرا نمایش کودک ، بدلیل سختی ارتباط با خردسالان و فهماندن منظور کارگردان به آنها ، کاری بسیار حوصله بر و فرسایشی است. علاوه بر این ، مرجان افروز کارگردانی خوش ذوق و دارای ایده است.
 
_ در آخر "جنجال در جنگل" را چگونه می بینید؟
 
هیچ کاری بی عیب و نقص نیست و البته که جنجال در جنگل هم همینگونه است . اما با توجه به نقاط قوت و ضعف این اثر ، در مجموع نمره قبولی گرفته است.این نتیجه از رفتار تماشاچیان بخوبی برای ما مشخص و معلوم است.


عادل    پورشمسی

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال