امضا محفوظ
تدریس زبان لاری در دانشگاه های لارستان و چهار سوال اساسی
زمان انتشار: 2 دي 1395 ساعت 19:30:29
تعداد بازدید: 1516
طبق قانون اساسی خط و زبان رسمی کشور فارسی است و آموزش زبان و ادبیات قومی و محلی در کنار فارسی بلامانع است.
در هفته ای که گذشت(هفته آخر آذرماه 1395) خبرگزاری های رسمی خبر موافقت فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تدریس زبان های محلی در دانشگاه ها را اعلام نمودند. 
 
رئیس فرهنگستان در این باره گفت: "طبق قانون اساسی خط و زبان رسمی کشور فارسی است و آموزش زبان و ادبیات قومی و محلی در کنار فارسی بلامانع است. هیچ کدام از این دو نباید جا را برای دیگری تنگ کند" و"شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرای درس زبان های محلی در دانشگاه ها را منوط به بررسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی کرده است و این آمادگی را داریم که هر دانشگاهی تمایل به ارائه چنین واحد درسی را دارد، همکاری لازم را داشته باشیم"
 
همزمان با این اعلام موضع فرهنگستان و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز اعلام تدریس زبان ترکمنی در برخی دانشگاه های شمال شرق کشور برای ترم آتی شروع خواهد شد.
 
با توجه با آنچه در بالا ذکر شده است می توان چند سوال را امید شنیدن پاسخ از متخصصین امر پیرامون زبان لارستانی پرسید:
 
1- آیا تا کنون فرد، گروه یا انجمنی پیگیر اخذ مجوز های لازم برای اجرایی کردن تدریس زبان لارستانی بوده است؟
2- اساسا آیا زبان لاری (یا لارستانی) در مرجعی به عنوان زبان ثبت شده است که بتوان با استناد به آن خواهان تدریس این زبان در دانشگاه های لارستان شد؟
 
3- با فرض مثبت بودن جواب سوال اول آیا تمهیدات لازم و امکانات کافی و پیش بینی های موردنیاز در راستای تدریس این زبان در لارستان اندیشیده شده است؟ و آیا کسانی آمادگی و صلاحیت تدوین کتاب های مورد نیاز درسی آوزش زبان لاری و تعریف سرفصل های آن را دارند؟
 
4- کدام یک از دانشگاه های فعلی لارستان کهن (اعم از لار، گراش، اوز، خنج، بستک، بندرعباس، بندرلنگه و .... ) می تواند بار سنگین این وظیفه را بر دوش خود حمل نماید؟
 
 

 

کد امنیتی:   
 [1 نظر]

بدون نام
Iran, Islamic Republic of
3 دي 1395   ساعت: 00:46:09

از جایگاه تضعیف جایگاه وارد شده هر کی بوده آخه امضا محفوظ محترم چند صد میلیون خرج کردن که بعد تو بیا بگی که لاری زبان نیست؟؟؟ همایش ""زبان لاری"" یادت رفته؟؟ بنیاد بین المللی داریم بعد میگی که تو زبان بودن؟؟؟ واقعا که

 
لوگوی دیجیتال