چشم های نگران "بن وو" در انتظار یک تصمیم
زمان انتشار: 5 دي 1395 ساعت 14:07:06
تعداد بازدید: 1071
منیره جهانبین/ صحبت نیوز: لارستان با وجود آب و هوای گرم و خشک و خشکسالی های که در چند سال اخیر اکثر مناطق این شهرستان را درگیر کرده, از نظر گردشگری طبیعی پتانسیل مناسبی دارد. 
بخش صحرای باغ لارستان و در مرکز آن "عماددشهر" با داشتن غاری به نام "بن وو" که اکو توریسم بسیار قوی دارد، طی چند سال گذشته توانسته گردشگران بسیاری به این منطقه جذب کند. اگر در سایت های منطقه و خبرگزاری های کشوری جستجو کنید, در مورد این عارضه زیبا مطالب زیادی پیدا می کنید و البته برای اهالی لارستان "بن وو" نام آشنایی است؛ چرا که اغلب از این غارکهن که دارای کتبیه‌هایی به زبان سانسکریت است و چهار طاقی‌هایی مربوط به دوران ساسانیان در نزدیکی آن قرار دارد, دیدن کرده اند. لازم به ذکر است که این غار در سال 90 با شماره 30119 ثبت ملی شده است و یکی از قدیمی‌ترین آثار باستانی ایران به شمار می آید.
 
در چند روز اخیر خبرهایی در خبرگزاری های استان دیده می شود مبنی بر این که برای تامین آب شرب "عمادشهر "قرار است چاه آبی در 500 متری یا یک کیلومتری غار حفر شود. علاقه مندان به میراث فرهنگی و محیط زیست بیم آن دارند که حفر این چاه نتیجه‌ای جز خشک شدن حوضچه‌های غار و از بین رفتن جاذبه گردشگری این منطقه نداشته باشد. البته این سخن یک ادعای بی پشتوانه نیست و برخی از کارشناسان هم صحت این موضوع را تایید کرده اند.
 
گفته می شود با حفر این چاه جاده‌ای نیز تا یک کیلومتری غار کشیده می‌شود که این امر نیز خود حیات وحش این منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد. به دنبال انتشار این خبر, گروه های مردمی و نهادهای دوستدار محیط زیست و میراث فرهنگی خواهان پیگیری این موضوع توسط مسئولین شده اند و از رسانه های منطقه نیز استمداد طلبیده اند.
 
بر اساس اطلاعات موثق معتمدین محلی نیز انجام هرگونه حفاری و جاده کشی را منوط به اظهار نظر رسمی کارشناسان امور آب  و منابع طبیعی و میراث فرهنگی کرده اند و تاکید کرده اند که خود بیش از همه طرفدار حفظ این سرمایه تاریخی و فرهنگی هستند.
 
بحران آب در منطقه لارستان و بخشهای و شهرستانهای همجوار واقعیتی انکار نشدنی است و نیازمند آن است که در این راستا اقدام عاجلی صورت گیرد؛ اما بیش از آن حفظ جاذبه های گردشگری و میراث فرهنگی لارستان نیز نیازمند توجه فوری مسئولان است.


منیره    جهان بین

 

کد امنیتی:   
 [1 نظر]

دانشور
Iran, Islamic Republic of
6 دي 1395   ساعت: 13:32:26

متاسفانه اغلب نوشته های ای نوشتار احساسی و به دور از واقعیت می باشد و مشخص است که متاسفانه مصاحبه کنندگان به جای کار کارشناسی تنها با کشاندن موضوع به رسانه ها، خواسته یا ناخواسته سعی در تخریب چهره شهروندان عمادشهری داشته اند و موضوعی را که می بایست از طریق اداری مدیریت نمود به جنجالی رسانه ای تبدیل نموده اند. اولا موضوع محل حفر چاه آب برای عمادشهر اگر چه موضوعی است که موجب دغدغه دوستداران غار بن وو شده است اما نمی توان حق شهروندان عمادشهری از داشتن آب شرب مطلوب نادیده گرفت. قدر مسلم انکه شهروندان عمادشهری اگر بیشتر از دیگران دلسوز بن وو نباشند کمتر نیستند این امر را باید به کارشناسان مربوط ارجاع داد نه اینکه هر فردی به خود اجازه دهد در این خصوص اظهار نظر کند. البته اظهار نظر حق افراد است اما اعمال نظرات افراد مختلف جز افراد متخصص امری مطلوب به حساب نمی اید. نگارنده از ابتدای کار در جریان این امر بوده ام و حتی طی تماس با دوستان دیگر نیز خواستار کار کارشناسی شده ام اما متاسفانه گویا تاکنون این امر محقق نشده. بن وو یادگاری است از پیشینیان و ارزش جغرافیایی و تاریخی بسیاری دارد اما استفاده از آب شرب مطلوب نیز حق عمادشهر است با احساسی برخورد کردن و جنجال آفرینی این کار به جایی نخواهد رسید امید است که مسوولین بهتر و بیشتر درایت به خرج دهند و لااقل در این یک مورد کار کارشناسی را در دستور کار خود قرار دهند.

 
لوگوی دیجیتال