عبدالرضا صداقت:
آیا ارزش و اهمیت بازار قیصریه لار کمتر از دروازه قرآن شیراز است؟
زمان انتشار: 5 بهمن 1395 ساعت 21:32:38
تعداد بازدید: 984
در اوایل دی ماه نودو پنج گزارشی مبنی بر بی توجهی مسئولین میراث فرهنگی فارس نسبت به دروازه قرآن شیراز از شبکه یک سیما (سراسری) پخش شد که این گزارش از حیث حفظ و نگهداری میراث فرهنگی کار درست و بجایی بود. اما چرا گزارشگران محترم تنها مشکلات شهر شیراز را می بینند؟ و شعاع دیدشان محدود به شیراز است؟ آیا نباید برای یکبار هم که شده عزیزان گزارشگر قدم رنجه نموده سری به بازار قیصریه لار بزنند تا ضمن مقایسه متوجه شوند که چه گوهر گرانبهایی راحت از دست می رود و مسئولین، بی اعتنا و بی تفاوت از کنار آن می گذرند؟
 
به نظر می رسد که اهمیت وعظمت چنین تمدن و میراث کهنی برای متولیان و مسئولین امر ناشناخته مانده و مطالعه عمیق و درستی از این بنای پرافتخار فرهنگی – ملی بعمل نیاورده اند . اهل بازار نقل می کنند که توریستها و گردشگران خارجی که مرتب از بازار بازدید می نمایند به حال و روز این مجموعه نفیس و آسیب هایی که به آن وارد گردیده است افسوس می خورند و گریه شان می گیرد.
 
حقیقتا عظمت و اهمیت و فاخر بودن این مجموعه آثار در وصف نگنجد و بهتر است که تنها به مستندات و اظهارات بعضی از جهانگردان ، مورخان ، ایران شناسان و باستان شناسان که در پایگاه اطلاع رسانی جهانی ( سایت جهانی ویکی پدیا)آمده است اکتفا کنیم:
 
این بازار یک مجموعه نفیس و پرتنوع معماری قدیم ایران است ، جلوه های بارزی از شیوه ها و شگردهای معماری گذشته از پیش از صفویه تا قاجاریه در این مجموعه تاریخی به چشم می خورد... و یا ابن بطوطه سیاح مغربی می گوید : ساختمان بازار به قدری مجلل است که می توان رونق بخش زیباترین شهرهای جهان باشد ( سفرنامه صفحات 88- 89) و باز الله قلی اسلامی ( مورخ و باستان شناس ) به نقل از فارسنامه ناصری چنین می نویسد و اظهار می دارد: بازار مذکور دو بار ،در ابتدای دوره صفویه ( شاه عباس کبیر )و قاجاریه ( ناصرالدین شاه ) تعمیرات اساسی در آن صورت گرفته است و از ارزنده ترین و بهترین نمونه بازار اسلامی است ...
 
و ادامه می دهد: به احتمال قریب به یقین بازار مذکور نمونه و سرمشقی برای ساختن سایر بازارهای قدیمی ایران بوده و از روی طرح بازار مذکور، بازارچه بلند اصفهان و سپس در دوره زندیه ، بازار وکیل شیراز بنا گردیده است و همچنین با مراجعه به دو جلد کتاب نفیس تاریخ مفصل لارستان و دیگر منابع معتبر تاریخی ، ذکر و معرفی سفرنامه های متعدد خارجی و داخلی می پردازند که در همه آنها طراحی بازار قیصریه لار را از حیث ، معماری – هنری، یک مجموعه بنای منحصر به فرد و بی نظیر معرفی می نمایند. ( در سطح جهان ) با این اوصاف ، راه علاج چیست و چه باید کرد تا میراث فرهنگ و تمدنمان از آسیب مصون بماند ؟ آیا وقت آن نرسیده است که مسئولین میراث فرهنگی شهرستان و استان ، فرمانداری و شهرداری و شورای محترم بویژه نماینده محترم مجلس که خود از چهره های فرهنگی هستند و از همه مهمتر اینکه ایشان در شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون فرهنگی مجلس حضور دارند، با تدبیر و تشکیل کارگروههایی می توانند برنامه ریزیهایی برای نجات بازار مذکور و حتی سایر آثار مهم فرهنگی – هنری و تاریخی منطقه لارستان داشته باشند و اقدامات عملی انجام دهند.
 
- چند تذکر لازم و ضروری
 
1-لازم است در اسرع وقت مسئولین با محوریت شورا بویژه نماینده محترم مجلس که با توجه به موقعیتشان مدعی رسالت فرهنگی هستند این مهم را در دستور کار خود قرار دهند و با برنامه و کار کارشناسنامه اقدام به حفظ و نگهداری میراث فرهنگی لارستان بویژه بازار قیصریه بطور راهبردی نمایند چرا که آسیبها جدی است و پشیمانی دیگر سودی ندارد . ( می توان از کارشناسان میراث فرهنگی استفاده نمود)
 
2- با توجه به سوابق و عملکرد گذشته چندان امیدی به اقدام جدی از سوی میراث فرهنگی فارس نداریم که لازم است تدابیری از سوی نماینده و فرمانداری محترم و میراث فرهنگی شهرستان جهت ارتقا اداره میراث فرهنگی شهرستان بعمل آورند. یادآور می شود که در اوایل دوره قبل نماینده محترم (آقای دکتر جعفرپور ) طرحی در پنج صفحه به ایشان عرضه نمودم که متاسفانه کارساز واقع نگردید. ایشان متوجه هستند که ظرفیت میراث فرهنگی و کلا فرهنگ شهرستان از خیلی از استانهادافزونتر است و مسلما برابر آمار، لارستان دارای شرایط مناسب و درخور و از شهرستانهای خاص‌ می‌باشد.
 
3- یقینا آقای دکتر جعفرپور تا نتوانند در مجلس ایفای نقش نمایند، امتیازی هم که قابل توجه و در خور شان شهرستان باشد کسب نخواهند نمود . معضلات شهرها و روستاهای شهرستان ما کم نیست و کار زیر ساختی و برنامه های راهبردی بویژه در زمینه آثار باستانی و اشتغال زایی صورت نمی گیرد که این موضوعات با قدرت نمایی و درایت نماینده باید عملی شود و تا حرکت از نماینده شروع نشود انگیزه حرکت در مسئولین شهرستان بوجود نخواهد آمد. البته امام جمعه محترم و شوراها از عوامل اصلی محسوب می شوند که نماینده مجلس جا دارد ایجاد هماهنگی نماید.
 
یک پیشنهاد خارج از موضوع :
 
-معمولا مشکل عمده در جریان حل مسائل ، تامین هزینه از ناحیه دولت می باشد که چندان امیدی نداریم ، نماینده محترم می تواند ضمن هماهنگی با دیگر نمایندگان ، اقدام به تهیه و تدوین طرحی مبنی بر اختصاص درصدی از مالیات هر شهرستان جهت تامین هزینه های عمرانی و میراث فرهنگی همان منطقه ، به دولت ارائه نمایند( یا هر هزینه زیر ساختی دیگر) حتی در زمینه و در مورد وجوهات شرعیه نیز می توان با همین شیوه عمل نمود بدین معنا که چنانچه مجوزی از ناحیه مراجع صادر شود و درصدی برگشت شود. (به شهرستانها ) مردم با رغبت و انگیزه بهتر و بیشتر از جریان استقبال خواهند نمود. ( صرف وجوهات در زمینه برنامه های عام المنفعه ) در هر صورت اراده کار و نیت خیر در همه امور کارساز است.


عادل    پورشمسی

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال