رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي لارستان
كتاب قصه هاي قديم اوز لارستان منتشر شد
زمان انتشار: 15 ارديبهشت 1390 ساعت 13:19:32
تعداد بازدید: 4592
رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي لارستان گفت: با هدف حفظ و معرفي فولكور و فرهنگ قديم شهر اوز ، كتاب قصه هاي قديم اوز با عنوان 'كاتاي تي تياي اوز' چاپ و منتشر شد. 

وحيد عالي حسيني پنجشنبه در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: اين كتاب توسط عبدالله و فاطمه خضري به گويش اوزي و در سه بخش تنظيم شده است.
وي افزود: بخش اول اين كتاب مشتمل بر 27 قصه و داستان به زبان فارسي مربوط به مردم قديم شهر اوز ، بخش دوم آن شامل 10 قصه و داستان به گويش اوزي و بخش سوم آن شامل جملات و اصطلاحات به زبان فارسي و معادل آنها به گويش اوزي است كه با دقت و ظرافت خاص تدوين شده است. عالي حسيني اضافه كرد: اين كتاب همچنين داراي بخش هايي مشتمل بر شعر و يا نثر مسجع به گويش اوزي است . وي گفت: گويش اوزي ، بخشي از زبان لارستاني است كه در جنوب استان فارس و استان هرمزگان رواج دارد و اين زبان بازمانده از زبان فراسي اصلي دري محسوب مي شود. او ادامه داد: كتاب قصه هاي قديمي اوز ، دربرگيرنده ادبيات ، رفتار و فرهنگ مردم اين نواحي است كه در ايام پيشين به سبب نبود امكانات كافي براي گذران اوقات فراغت و آموزش هاي جنبي ، روايت قصه از سوي بزرگان براي كودكان ، خلاء ناشي از اين كمبودها را پر مي كرد. عالي حسيني بيان كرد: گفتن قصه ، علاوه بر افزايش مهر و عاطفه ، موجب ايجاد تفكر در كودكان و مهيا كردن زمينه پرورش خلاقيت در آنان مي شود. وي افزود: به باور مولفان، نخستين تفريح روحي كودك ، لالايي مادر و ديگري قصه هاي مادر و مادربزرگ هاست . عالي حسيني بيان داشت: با چاپ كتاب قصه هاي قديم اوز، هويت ، فرهنگ و گويش اصيل اوزي كه در حال فراموشي است ، همچنان مانا و برجا مي ماند و افزون بر اين از طريق اين قصه و داستان ها مي توانيم به چگونگي رفتار و تفكر پيشينيان اين منطقه پي ببريم. وي گفت: كتاب قصه هاي قديم اوز، در قطع وزير با جلد مقوايي سلفون رنگي در 369 صفحه و با شمارگان يك هزار نسخه چاپ و منتشر شده است. عالي حسيني افزود: رو و پشت جلد اين كتاب با تصاويري از آب انبار و لباس هاي محلي منطقه اوز ، مزين شده است.محمدصالح    جاهد

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال