مشاور رییس جمهور در دیدار با نمایندگان سازمانها و تشکل های مردم نهاد لارستان:
مطالبات مردم لارستان را با کمک سازمان های مردم نهاد پیگیری می کنم
زمان انتشار: 23 بهمن 1396 ساعت 00:14:44
تعداد بازدید: 169
منیره جهانبین/ صحبت نیوز: نمایندگان سازمانها و تشکل های مردم نهاد لارستان پنج شنبه 19 بهمن ماه 96 با دکترالهام امین زاده معاون حقوقی و دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی در دولت یازدهم، مشاوز وی در دولت دوازدهم, عضو هیات علمی دانشگاه تهران، دکترای حقوق بین الملل عمومی از دانشگاه گلاسکو انگلستان در محل فرمانداری لارستان دیدار کردند.
در این جلسه که مدیریت آن را مسعود راسخی معاون سیاسی فرمانداری ویژه لارستان بر عهده داشت  نمایندگان سازمان های مردم نهاد لارستان در مورد فعالیت سمن ها و مسائل و مشکلات آنها مطالبی بیان داشتند.
 
پس از توضیحات مبسوطی که هر کدام از حضار بیاتن داشتند و حدود یک ساعت از جلسه را به خود اختصاص داد, دکتر کاظم رحیمی نژاد مدیر اجرایی تشکل لارستان بیدار و عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان شیراز ضمن ابراز خرسندی از حضور دکتر امین زاده در جمع فعالان اجتماعی منطقه، با تاکید بر این مهم که اغلب انجمن های لارستان به صورت شبکه ای با یکدیگر در ارتباط هستند و شبکه های بهم پیوسته ای هستند خاطر نشان کرد: "تصویری که من از فعالیت های مردمی در لارستان دارم تصویر یک بدنه اجتماعی قوی هست که هرجا تصمیمی بگیرد می تواندحتی مصوبه دولت هم عوض کند چنانکه در دولت دهم این اتفاق افتاد و وقتی در سال 88 دولت وقت تصمیم گرفت چند بخش را از لارستان جدا کند همین جریان های مردمی توانستند با فعالیت های اجتماعی و رسانه ای و با محوریت بزرگان لارستان دولت احمدی نژاد را کجاب به تغییر مصوبه خود کنند. البته اعضای این سازمانها هزینه های زیادی هم پرداخت کرده اند. 
 
وی تصریح کرد:"اگر این دو کلمه "حقوق شهروندی " را بتوانیم نهادینه کنیم و در کشور رعایت شود بسیاری از حقوق سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ما رعایت شده است. با این حال که یک ترکیب دو کلمه ای ساده به نظر می رسد ولی همه مفاهیم مهم جامعه بشری در آن قرار دارد. البته همه ما می دانیم که  برای رسیدن به شرایط آرمانی باید یک پرسه را طی کنیم تا به استانداردهای رعایت حقوق شهروندی دست پیدا کنیم. بنابراین کماکان به فعالیت هایمان با وجود مشکلات عدیده ای که هست ادامه می دهیم."
 
رحیمی نژاد ضمن مهم شمردن برگزاری این جلسه و تاکید براین موضوع که یکی از دلایل برگزاری این جلسه این است که ما به کمک دولت برای پیشبرد مطالبات اجتماعی نیازمندیم ادامه داد:" یکی از مشکلات سازمان های مردم نهاد کمبود منابع مالی است واین موضوع کار را برای ادامه فعالیت های تشکل ها سخت می کند. مقامات مختلفی هم که به لارستان می آیند روی مستقل بودن سازمانها تاکید دارند ولی این مستقل بودن نقض غرض می شود وقتیکه ما مجبور می شویم از اشخاص کمک بگیریم خود نوعی وابستگی به وجود می آید. بنابراین از آنجایی که ما می دانیم دولت شخص نیست و قرار نیست اگر دولت به ما کمکی کرد در مقابل انتظاری از ما داشته باشددر صورت گرفتن کمک های دولتی وابستگی کمتر اتفاق می افتد." 
 
دکتر الهام امین زاده و عضو هیات علمی دانشگاه تهران همجنین نویسنده کتاب حقوق شهروندی در سال 96 پس از شنیدن سخنان حضار و توضیح پایانی رحیمی نژاد گفت:"انجمن و سازمان های مردم نهاد لارستان می توانند مدیریت فکری سرمایه های لارستان را به عهده بگیرند. چرا که بدنه دولت نمی تواند همه امور را مدیریت کند این سازمانها و تشکل ها بازوی توانمند دستگاههای اجرایی و قضایی هستند." وی در خصوص اهمیت مدیریت سرمایه فکری، انسانی و اقتصادی و لزوم اجرایی شدن آن برای دستیابی به توسعه تاکید کردو ادامه داد:"مراکز گردشگری لارستان با قدمت چند هزار ساله به لحاظ توانایی در جذب توریست با کشورهای آسیای مرکزی برابری می کند ولی شایسته است در این زمینه اقدامات مرمتی مناسبی صورت گیرد. " وی  در این خصوص برای بهبود مراکز گردشگری لارستان قول همکاری داد.
 
وی در ادامه سخنانش تاکید کرد:"موضوعی که حتما در تهران پیگیری خواهم کرد ، بحث جاده است ، من حس شما را درک می کنم در این جاده خطرناک ترانزیتی با این حجم تردد ماشین های سنگین ، نباید نسبت به امنیت جانی مردم خوب لارستان بی توجه بود.
 
جاده  لار- بندر عباس طبق مشاهدات بنده کفی است نیازی به تونل ندارد و می توان علاوه بر توسعه این راه, حتی راه آهنی در این مسیر ایجاد شود که لارستان هم از آن بهره مند بشود. در این خصوص دکتر رحیمی نژاد با اشاره به پروژه راه آهن شیراز- بندرعباس که در سال 89 قرار بود 27 ماهه تکمیل شود از مشاور رییس جمهور خواست تا موضوع را پیگیر شود. امین زاده در این خصوص گفت:حتما مستندات آن را  با درخواست مکتوب فعالان لارستان انعکاس خواهم داد و باکمک وزیر راه و شهرسازی این موضوع را با جدیت پیگیری می کنیم. وی در پایان ابراز امیدواری کرد که شرایط به سطحی برسد که هر توریستی که می خواهد از لارستان عبور کند یک هفته در لار اقامت داشته باشد."
 
 
 
 


منیره    جهان بین

 

کد امنیتی:   
 [2 نظر]

شهروند
Iran, Islamic Republic of
23 بهمن 1396   ساعت: 08:16:26

اقای دکتر در مورد بخشهای اوز وبیرم ان موقع خود بخشها نمی خواستند تابع سهرستان جدید التاسیس قرار گیرند ولی درحال حاصر که کارها کارشناسی شده است ارتقا حق بخشها هست وسازمانهای مربوطه در وزارت کشور وکارشناسان تنها می توانند اقدام کنند

 
از جویم
Iran, Islamic Republic of
23 بهمن 1396   ساعت: 07:59:39

مانع ارتقا وپیشرفت بخشهای لارستان شدن که هنر نیست بخشهای بزرگ وکهن در منطقه باید ارتقا پیدا کنند

 
لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام