فرماندار ویژه لارستان در همایش نقش بانوان در توسعه فرهنگی و اجتماعی:
مشارکت بانوان شهرستان در عرصه های مختلف اگر بهتر از آقایان نباشد، کمتر نیست
زمان انتشار: 25 بهمن 1396 ساعت 13:03:50
تعداد بازدید: 251
معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان گفت: بانوان نقش اصلی را در تربیت انسانهای توسعه یافته بر عهده دارند.
 به گزارش صحبت نیوز به نقل از روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه لارستان؛ جلیل حسنی در همایش نقش بانوان در توسعه فرهنگی و اجتماعی که با حضور امام جمعه لارستان و مشاوراستاندار فارس درامور بانوان و خانواده در سالن اجتماعات شهید امامی فرمانداری برگزار گردید؛ در سخنانی با بیان اینکه برگزاری این گونه همایش ها با همکاری و تعامل با مرکز استان باعث توانمند سازی زنان بمنظور حضور و مشارکتشان در تمامی عرصه ها می شود؛ اظهار داشت: مشارکت، حضور و توانمندی بانوان شهرستان در عرصه های مختلف اگر بهتر از آقایان نباشد کمتر نیست، چرا که بحث توسعه فرهنگی، اجتماعی و نقش و تأثیری که بانوان می توانند در این عرصه داشته باشند در این خطه زیاد است.
 
وی ادامه داد: امروزه اگر نگاهی به نظرات، پیشنهادات و ارزیابی های جهانی بکنیم، می بینیم که توسعه یکی از شاخص ها و فاکتورهایی است که درجه و سطح اندازه گیری رفاه و ارتقای اجتماعی جامعه را بر اساس آن می سنجند و توسعة اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و همه و همه، وضعیتی را در جهان و در جامعه ایجاد می کند که اگر متعادل و هماهنگ و همزمان همه جنبه های زندگی توسعه پیدا کنند آن جامعه، جامعه ای متعادل، پیشرفته، توسعه یافته و البته مبتنی بر استفاده از همه ظرفیت های انسانی چه در بخش بانوان و چه در حوزه آقایان است.
 
حسنی تصریح کرد: اگر ما در عرصة فرهنگی بتوانیم به غنای فرهنگی دست یابیم و اگر رشد و توسعة فرهنگی را به مرحله ی قابل قبولی برسانیم و در تمامی عرصه های دیگر، همچون عرصه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و حتی حوزه های امنیتی بدرخشیم، دیگر مشکلاتی نخواهیم داشت و می توانیم خیلی راحت از تمامی آسیب ها، تهدیدها و موانعی که در کشور وجود دارد، عبور کنیم.
 
فرماندار ویژه لارستان خاطر نشان کرد: اگر زیر ساخت های فرهنگی ما مهیا شود و اگر نگرش فرهنگی ما ارتقاء پیدا کند و اگر در این ارتقاء نگرش ، همة لایه های اجتماعی درگیر بشوند و همه بصورت جامع به انسان توجه نمایند، یقیناً در حوزه سیاسی، اقتصادی و غیره مشکلات کمتری خواهیم داشت.
 
وی با بیان اینکه اگر نگرش فرهنگی ما تغییر کند دنبال این نیستیم که الزاماً راه چندین ساله را یک شبه در عرصة اقتصادی طی نماییم؛ گفت: اگر نگرش فرهنگی ما ارتقاء پیدا کند، یقیناً کمینه سازی ضایعات را در تمامی حوزه های اقتصادی بخصوص در شیوة مصرفی به آن دست پیدا خواهیم کرد و فرهنگ مصرفی ما ایرانیان اصلاح خواهد شد و در حوزة سیاسی هم نگرش فرهنگی و ساختار فرهنگها ارتقاء پیدا خواهد کرد و تجمعات سیاسی مان دیگر تنش های سیاسی نخواهد شد و سعة صدر بالا خواهد رفت و می توان در یک فضای متعادل و مسالمت آمیز، همراه با آرامش و امنیت هم انتقاد کنیم، هم تجمع داشته باشیم و هم اعتراض نماییم، بدون اینکه به ساختارها و ارزشهای جامعه بی احترامی شود.
 
معاون استاندار فارس ادامه داد: اگر بنیه های فرهنگی ما تقویت گردد یقیناً در مراودات اجتماعی و ارتباطات روزانه و اجتماعی ارتباطی بهینه و هنجار شده خواهیم داشت. البته شهرستان لارستان از این مسائل مبراء است و شاهد این نیستیم که بخاطر اختلاف سلیقه و یا مسائل اجتماعی، خانوادگی و یا طایفه ای درگیر معارضات فیزیکی شویم که تهدیداتی را برای جامعه در پی داشته باشد.
 
حسنی یاداور شد: در حوزه های امنیتی هم به همین شکل است. بطوری که اگر همه ابعاد اجتماعی ما فرهنگی شود و یا به عبارت دیگر سیاست ما فرهنگی گردد، بجای اینکه فرهنگ را سیاست زده کنیم بسیاری از معادلات سیاسی حل خواهد شد و حتی در عرصه های دیگر. اما محور این ارتقاء، نگرش فرهنگی نیروی انسانی است.
 
نماینده عالی دولت در لارستان افزود: وقتی از توسعه پایدار و همه جانبه صحبت می کنیم طبیعی است که محور این توسعه، نیروی انسانی است و این توسعه در ابعاد مختلف در صورتی همه جانبه خواهد شد که همة اقشار جامعه در نظر گرفته بشوند و توسعه متوازن حکمفرما گردد و اگر متوازن نباشد دچار مشکل می شویم. بنابراین باید برای توسعة فرهنگی و ارتقاء سایر شاخص ها، همة افراد جامعه را بعنوان نیروی انسانی مورد توجه قرار دهیم و اینکه چرا در طول تاریخ نیمی از جامعه که زنان و بانوان بوده اند در این مسیر و در این حرکت نادیده گرفته شده اند، جای بسی تأسف است.
 
حسنی بیان کرد: نگاه های افراط و تفریط در طول تاریخ باعث شده است که آنچنان که باید و شاید نقش زنان در جامعه دیده نشود و از توانمنمدیها و پتانسیل ها و ظرفیت های بسیار بالایی که می توانند در راه رشد و ارتقاء جامعه داشته باشند، استفاده نگردد.
 
وی افزود: وقتی نیروی انسانی مطرح می شود بسترسازی نیروی انسانی چه از نظر تربیتی و چه از نظر سایر شاخص هایی که ارتقاء می بخشند به نیروی انسانی، زنان و بانوان محور اصلی و نقطه حرکت و آغازین آگاهی بخشی و تربیت نسل های فعلی و آینده هستند. بنابراین هم از نظر اسلام و هم از نظر منطق قابل توجیه و قابل حمایت است که باید نقش زنان بعنوان محور عوامل توسعه، تحرک، پویایی و حتی ایجاد نشاط و شادابی در جامعه مورد توجه قرار بگیرد.
 
حسنی گفت: طبق برخی آمارها علی رغم اینکه قریب به 60 درصد نیروی کار جامعة جهانی مربوط به فعالیت زنان است، البته با در نظر گرفتن همة فعالیت ها و مشاغل خانگی، اما سهم آنان از سرمایه جهانی یک درصد است و بیش از نیمی از آنان بیسواد و یا کم سواد هستند.
 
وی تاکید کرد: فعالیت و توانمندیهای زنان جامعه نبایستی نادیده گرفته شود، البته خدا را شکر بعد از انقلاب با حفظ ارزشها و ساختارهای حاکم بر نظام اسلامی، جایگاه ویژه ای برای زنان هم در سطح ملی، استانی و در سطح شهرستانی در نظر گرفته شده است. گر چه تا رسیدن به هدف نهایی که باید بهتر از این باشد فاصله زیاد داریم اما خدا را شکر می کنیم که حضور فعال زنان در عرصه های مختلف تجسم عینی بیشتری به خودش می گیرد.
 
وی ادامه داد: در این خصوص مسئولین هم بایستی توانمندی زنان را نادیده نگیرند و فضا را برای ارائه خدمت به زنان فراهم نمایند. گر چه بنده قسمتی از دلیل این ناکامی را عدم مشارکت خود بانوان و عدم رغبت و انگیزه در آنان می بینم.
 
حسنی در پایان سخنانش گفت: ذهنیت منفی نسبت به زنان در طول تاریخ باعث شده است که اعتماد به نفس از این قشر عظیم، تأثیر گذار و با فرهنگ کم رنگ شود. بنابراین مسئولین اگر در راستای مشارکت زنان در عرصه های مختلف قدم برندارند وظیفه بانوان است که بعنوان مطالبه گر، خواسته های خود را بیان و پیگیری نمایند.
 
پیش از این نیز حضرت حجت الاسلام والمسلمین موسوی امام جمعه لارستان و سیده معصومه دستغیب مشاور استاندار فارس در امور خانواده و بانوان هم به ایراد سخن پرداختند.


روابط عمومي    فرمانداري وِيژه لارستان

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام