محبوبه وحیدیان- کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی
شبی با شکوفه ها
زمان انتشار: 13 خرداد 1397 ساعت 23:57:59
تعداد بازدید: 880
غروب پنج شنبه 15 رمضان تنها به راه می افتم برای رسیدن به باغی که نامش صبا است. تا زمانی که به باغ می رسم ذهنم فقط به یک چیز مشغول است: اگر دنیا از وجود آدم های مهربان خالی بود چقدر زندگی کردن دشوار می شد. آن گاه با تمام وجود خدا را شکر می کنم به خاطر وجود آدم های خوب که هنوز هم وجود دارند و عطر حضورشان همه جا پیچیده. به باغ می رسم. با خود می گویم حالا که آمده ای, با جان دل بیا. چترت را ببند. در این باغ جز مهربانی چیز دیگری نمی بارد. شور و شوقی وصف ناشدنی را در چهرة تک تک برگزارکنندگان این مراسم می شد دید که با لبخند گرمشان از مهمان ها استقبال می کنند. جلوتر می روم. مثل همیشه حاج محمد زارع پای ثابت این مراسم هاست. با لبخند همیشگی اش به استقبال می آید و مثل همیشه مهربانی از پشت لبخندش پیداست.
 
با خود می اندیشم مهربان بودن و مهربانی کردن کار دشواری نیست به شرط آنکه قلبی را شاد کنی و دلی را نیازاری که دل, خانة خداست و جایگاهی دارد بس عظیم. عطر خدا را می شود در این جا حس کرد. گویا نیمه شب فرشتگان, دانه های عشق را این جا پاشیده اند. انگار قاصدک ها خبر رسیدن مهربانی آورده اند. امشب که مصادف شده با تولد دومین اختر از آسمان امامت و ولایت, خبر از شادی هاست و درونمان از اندوه تهی شده است. باغ باصفا و زیبایی است. باد خنکی می وزد و زیبایی باغ را دو چندان می کند. با خودم می اندیشم: « زندگی خالی نیست/ مهربانی هست/ سیب هست/ ایمان هست».
 
بی شک زندگی را نخواهیم فهمید اگر مهربانی را از یاد ببریم. چیزی به اذان نمانده. مهمان ها یکی پس از دیگری از راه می رسند و دور تا دور میزهایی می نشینند که بوی عطر گندم می دهد و بعد از گذشتن چند دقیقه صدای اذان فضای باغ را سرشار از رایحة معنویت می کند. این جاست که می شود وجود خدا را از نزدیک تر احساس کرد. بیایید امشب را کمی رها باشیم در خستگی چشمان دخترک غمگین که با وجود سن کم, بار مشکلات خانواده بر دوش او نیز سنگینی می کند. امشب آمده ایم تا دستان خاکی شما را در دستانمان بگیریم شاید خدا گوشة چشمی هم به ما داشت. بی شک دستان دعای توست که سقف بلند آسمان را نگه داشته است. بی شک بهشت همین جاست در قلبی که شاد می کنی و دستی که به یاری می گیری. آی جوانمرد.... آی مهربان.... خانه ات آباد و دلت همواره میزبان مهر باد. خانه ات آباد که بار دیگر دست هایت چراغ خاموش کومه نشینان را روشن می کند. خانه ات آباد که برق شادی را بر چهرة کودکی نشاندی که سال هاست طعم تلخ فقر را چشیده و روزگار با او ناملایمت ها کرده است. این جاست که باید دست دعا به آسمان بلند کرد و از درگاه احدیت بخواهیم: غم ها دور از تو و خانمانت باد. این جاست که باید از حریم کبریایی حضرت دوست خاضعانه طلب کنیم باغچة دلت لبریز از بوی گندم باد. بعد از نماز وافطار نوبت شاد کردن دل این مردم است. مراسمی باشکوه و شاد که با اجرای اعضای انجمن نمایش لار شروع می شود. اجرای مسابقه, توزیع بادکنک بین بچه ها, نقاشی صورت, نورافشانی, هدیه هایی به رسم یادبود به بچه ها, اجرای برنامة هیجان انگیز پارکور, گرفتن عکس های یادگاری از بچه ها توسط عکاس حرفه ای, تست پزشکی کودکان و نوجوانان, هدیه از طرف نیک اندیش ساکن تهران, اهدای سبدهای غذایی به تمام خانواده هایی که در این مراسم حضور دارند از دیگر برنامه های این مراسم است. بازار کیک, آش, سوپ, شیرینی, خرما, شربت, پاپ کورن, ژله, حلوا, شله زرد نیز که حاصل دست و دل مهربان مادران و خواهران گروه بود, گرم و ستودنی است. برق شادی را در چشمان تک تک بچه ها می دیدم. می دیدم که چطور دنیا به رویشان لبخند زده حتی برای یک شب.
 
چهره های شاد نقاشی شدة کودکان یتیم و محروم در خنکای نسیم و مهتاب جان بخش باغ دیدنی است. آی جوانمردان کوچه های خاکی شهرم, نگذارید گل های این باغ پژمرده شوند. حق یاس های خوشبو نیست پژمردگی. بیایید مهربانی را به آنان هدیه دهیم. آی جوانمردان خانة دلتان آباد, اگر گذرتان به کوچه باغ صبا افتاد آرام بخش شکوفه هایش باشید. خیلی ها برای برپایی این شب به یاد ماندنی تلاش کردند و هفته ها بدون هیچ چشمداشتی وقت گذاشتند تا دل هایی را شاد کنند و دستی را به یاری بگیرند. دقیقا نمی دانم چه بگویم و چطور از آنان تشکر کنم زیرا که قلم از بیان آن عاجز است. بهتر است سکوت کنم در برابر چنین انسان هایی که نگاه مهربان خدا بهترین پاسخ برای آنهاست. امشب خیلی ها آمدند. حاج محمد زارع عزیز که مثل همیشه به پیشنهاد ایشان این مراسم برپا شده و الحق و الانصاف باید اعتراف کرد اگر وجود این مرد بزرگ نبود این مراسم نیز به این زیبایی برپا نمی شد. جمعی از هنرمندان به سرپرستی خانم بهارستانی مسئول گالری بهار که مثل همیشه آمدند و دریغ نکردند از هیچ چیز که مهربانی آنان باعث رونق و گرمابخش محفل است. خانم دکتر مهرابی که مهربانانه بچه ها را تست می کرد تا میزان سلامتی شان را بسنجد و خانم قائدی که هنرمندانه لحظات شاد بچه ها را برای همیشه ماندگار می کرد در قاب عکس. مسئولانی نیز در این جمع صمیمی و مهربان حضور دارند که حضورشان مایة دلگرمی است.
 
خدا را شکر هنوز هستند کسانی که با وجود موقعیت های اجتماعی ولی باز هم باعث شادی دل محرومان هستند؛ آنان که شادی ها را باعثند. خانم جهاندیده مسئول کمیسیون امور بانوان و خانواده شورای شهر لار, خانم علویه رییس اداره میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری, آقایان دلاور رییس کمیته امداد امام خمینی, فیاض پور مشاور مدیر کل آموزش و پرورش فارس, بال افکن رییس بهزیستی, قناعت پور رییس مرکز رشد و فناوری, شجاعی مشاور فرماندار و مسئول اتاق فکر فرمانداری ویژة لارستان, براهویی رییس مرکز آزمون و آموزش احسان خور, وثوقی مسئول انجمن نمایش لار, سید جلال یگانه عضو سابق شورای شهر, خرم مکان معاون مشارکت های مردمی کمیته امداد, خدادادی مسئول و کارشناس طرح اکرام ایتام, پورطیبی مسئول امور اداری, پشتیبانی و مالی کمیتة امداد, سید امیر موسوی معاون مالی, علیرضایی مسئول اورژانس اجتماعی بهزیستی, رخ افزون کارشناس حقوقی بهزیستی, خانم ها رحیمی مددکار و مشاور کمیتة امداد امام خمینی, ایزدپناه کارشناس طرح اکرام کمیتة امداد, بدیعی و اسماعیلی معاونان بهزیستی, احمدی و لطافت کارشناسان امور اجتماعی بهزیستی, غلامپور مددکار مؤسسة خیریة ام البنین بهزیستی و افتخار از هیئت امنای بنیاد کودک. در پایان لازم به یادآوری می باشد این مراسم با هزینة خیرین و با همکاری کمیتة امداد امام خمینی لارستان, بهزیستی لارستان, مرکز نگهداری از کودکان بدسرپرست و بی سرپرست مهرگستر استوار, بنیاد کودک لار و جمعی از هنرمندان برگزار گردید.


عادل    پورشمسی

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال