اجتماعی
عزاداری سنتی لارستان در دهه دوم ‌‌محرم و ذکر چند نکته
زمان انتشار: 19 مهر 1397 ساعت 09:57:53
تعداد بازدید: 928
صمد کامجو:  مهرماه ١٣٩٧ است و شور و شعور وصف ناپذیری درمردم لارستان نسبت به عزاداری سالار شهیدان در کوچه ها ومحلات شهرقدیم لار همچنان ادامه دارد.
با گذشت یک دهه از محرم همچنان در بعضی از شهرک ها ومحلات، روضه، زیارت عاشورا، در منازل حسینیه ها و اماکن مذهبی ادامه دارد. استقرار موکب های متعدد در سطح شهر لار ، همچنین سینه زنی سنتی لارستان ‌در کوچه ها وخیابان ها حال و هوای دهه اول محرم را تداعی می بخشد. هیئت های عزاداری که با نام های مختلف بدون در نظر گرفتن دسته حیدری ونعمتی و بدون نامگذاری محلات به سینه زنی سنتی می پردازند بهترین فرصتی است برای نوحه خوان جوان که بتواننددر این دستجات هنر خودرا به نمایش بگذارند هرچند هنوز از مداحان اصلی دستجات استفاده می شود ولی می شود با برنامه ریزی که از طرف مسئولین هیئت ها صورت گیرد طوری عمل کرد که بیشترین استفاده از مداحان جوان وخوب شهر بعمل آید.
 
پیشنهاد می گردد ابتدا نوحه خوان اصلی نوحه بخواند سپس نوحه خوان جوان ودر محل ختم مجدد نوحه خوان اصلی به نوحه پردازی بپردازد اگر این پیشنهاد عملی گردد بهترین ها ی نوحه خوان شهر مشخص و در سال های آینده از وجود صداهای گرم آنها استفاده برد.
 
نوحه خوان ها نیز سعی کنند ضمن پیدا کردن اشعار مناسب ودر خور اهل بیت، نوحه های خودرا به معرفی بقیه یاران امام حسین(ع) همانند: حبیب ابن مظاهر، جون(غلام ابوذر)، عمار بن سلامه، عماربن حسان، مسلم بن عوسجه و دوطفلان حضرت زینب و... بپردازند.
 
در این مراسم ها سر دسته ها(سردسگه ها) و بزرگان و جوانان هر محله نیز بدون در نظر گرفتن دسته حیدری ونعمتی وجدا از محله وهیات های خودشان به این سینه زنی شور حال دیگری داده اند. یکی از محسنات این دستجات این است که به موقع شروع و قبل از ساعت ١٢ ختم می گردد لذا همه سنین در این مراسم شرکت می کنند. برعکس دستجات سینه زنی سنتی محلات قدیم لار که مسئولین هیئت ها نتوانسته اند این معضل ومشکل زود شروع کردن و دیر ختم کردن را مدیریت کنند.
 
یکی از مشکلات وتوجیهاتی که برای دیر دست گرفتن و دیر شدن ودیر ختم کردن از طرف مسئولین محلات در دهه اول اعلام می گردد دیر کردن دستجات در کوچه ها ی شهرقدیم و دستجات در شهرجدید می باشد که تعداد آنها سال به سال زیادتر می شود که باید برای آن یک فکر اساسی شود اگر مسئولین و دست اندرکاران وسازمان تبلیغات و امام جمعه محترم، مسئولین دستجات سینه زنی محلات، مسئولین هیات های مذهبی، بیت حضرت آقا بتوانند این دستجات که همه ساله به تعداد آنها اضافه می گردد(هرچند از نظر کیفیت به بالاترین سطح خود رسیده ولی از نظر محتوا وکیفیت اشعار و نحوه برگزاری دچار مشکلات فراوانی است) ساختار مدیریتی را اصلاح نمایند وبا برنامه ریزی وهمکاری بتوانند کلیه دستجات سینه زنی بجز 10دسته حیدری ونعمتی بقیه دستجات شهر قدیم وشهر جدید به دهه های دوم وسوم و چهارم وپنجم وششم تقسیم و مدیریت کنند بزرگترین مشکل عزاداران سینه زنی سنتی دهه اول که همانا دیر دست گرفتن ودیر ختم کردن می باشد حل می گردد.
 
علاوه بر این با این کار دستجات قدیم حیدری ونعمتی همانند سال های نه چندان دور مجدد آن شور وشعف وآن نظم وانضباط گذشته خودرا بدست می آورد. این کار شدنی است در صورتی که اصلاحی در ساختار مدیریت هیئت های مذهبی به وجود بیاورند.


یعقوب (صمد)    كامجو

 

کد امنیتی:   
 [3 نظر]

بدون نام
Iran, Islamic Republic of
28 مهر 1397   ساعت: 00:26:09

یاداشت جالی است ای کاش بصورت عملی در آید تا ساعت سه نصف شب یا چهار واقعا باید فکری برایش کرد

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
24 مهر 1397   ساعت: 22:39:43

ترسو ، دقیقا مثل دولت روحانی از نقد میترسید بدبخت ها

 
lari
Iran, Islamic Republic of
24 مهر 1397   ساعت: 00:27:38

حاج صمد... همین خودت بودی که چند سال پیش از نظم مثال زدنی و جلسات دسته جات قبل از شروع محرم خبر دادی الان میگی نیست؟؟؟ دوم اینکه خودتم که به اصطلاح سر دستگه هستی با این سن کمت و بعد از پسرتو میذاری کنارت و تو پیجت می نویسی فرصت دادن به جوانان عکسم میذاری میدونی که شروع سینه زنی تا گرم شدنش طول میکشه نه تو می ایستی نه پسرت و بعد از گرم شدنش میاین... سوم الان جوونا در حدی پیشرفت کردن که ختم سینه زنی رو انجام میدن مثل دکتر رامی خورسند. هر چند که امثال این با سواد ها در دوران شورای شهری شما منزوی شون کردین و چون خلاف نظرات غیر کارشناسی تون نظر میدادن و الان احتمالا دوس نداری قبول کنی که پیشرفت کردن....

 
صمد کامجو
28 مهر 1397   ساعت: 16:43:45

سلام دوست نا آشنا واما در پاسخ شما بطور خلاصه.. ببخشید از بابت تاخیر درجواب... ....نظم و انضباط هنوز وجود دارد ... بنده از اول سینه زنی که راه می افتد بوده وهستم وحتی قبل از راه اندازی به اتفاق دوستان چون زائر- روزبه- اسدی- دکتر رحیمی نژاد ابتدا می رویم مسجد میر عبدالعظیم وبعد هم به سینه زنی می آییم. ....در هر کجای سینه زن که به سینه بزنیم برایمان مهم نیست. ودر مورد پسرم یا جوانان یا نوجوانان دیگر که به مدت حداکثر 2 دقیقه ای در کنارمان به سینه می زند از سر شوق وصرفا جهت تشویق تا یک خاطره ای در ذهنش باقی بماند ... اتفاقا در این مقاله ویاداشت تاکید روی نوحه خوان های جوان کرده ایم که حداقل در دهه دوم بیشتر وقت در اختیار آنها قرار دهند. ... جناب مهندس خرسند یکی از دوستان صمیمی بنده در زمان شورا بوده وهنوز هم هستند خدا حفظشون کند. در خاتمه منظور از نوشتن این یاداشت این بوده که ساختار مدیریتی که در راس هستندباید نسبت به نگرشان جهت بهبودی هرچه بیشتر تجدید نظر نمایند. والسلام

 
لوگوی دیجیتال