بازدید دانشجویان معماری دانشگاه ازاد اسلامی لارستان از روستای بائن و تحلیل فضاهای شهری در لار
زمان انتشار: 23 اسفند 1397 ساعت 22:18:39
تعداد بازدید: 1049
در این بازدید دانشجویان معماری با همراهی سحر یادگارفرد ابتدا به روستای بائن رفتند و بر اساس مشاهدات خود ، معضلات این روستا را بررسی کردند که یکی از این معضلات که از همه بیشتر جلب توجه می کرد، نبود شبکه فاضلاب بود که آب های آلوده راهی جز سرگردانی در کوچه ها نداشتند و همین وضع ادامه پیدا می کرد تا اینکه تبخیر شوند.
 علاوه بر آب ها، بازدید کنندگان نیز در کوچه ها سرگردان بودند و پس از عبور از کوچه های بی نام و نشان به حمامی باستانی رسیدند که دیگر نمی شد آن را حمام باستانی نامید بلکه باید آن را زباله دان باستانی می نامید، که مورد بی توجهی مسئولین و میراث فرهنگی قرارگرفته بود.
 
 
در نزدیکی حمام، اراضی کشاورزی وسیعی دیده می شد که به علت عدم وجود آب، بلا استفاده مانده بود. زمین هایی که روزی اهالی بائن از طریق کشت در آن ها امرار معاش می کردند.
 
پس از بازدید از روستای قدیمی بائن، دانشجویان در محل ورودی شهر لار از سمت دروازه شیراز جمع شدند و به تحلیل مسیر ورودی شهر پرداختند و همگی اظهار داشتند چه بهتر می شد، اگر ورودی چهره ی زیباتری به خود می گرفت و فکری به حال کاربری های ورودی شهر می شد که با عقب نشینی یا انتقال آن ها بتوان مسیری زیبا برای ورودی طراحی کرد.
 
 
در ادامه از فلکه قدمگاه ( فلکه مشهور به موشکی ) نیز بازدید نمودند و اظهار نمودند که فلکه ی مذکور از المان جالبی که شایسته ی شهر قدیمی لار باشد، برخوردار نیست و سرانجام نیز سری به اطراف امام زاده میرعلیّ بن الحسین زدند.
 
 
در آنجا نیز با خانه های مخروبه ی دامنه ی کوه مواجه شدند که سکنه ی آن ها اکثراً غیر ایرانی بودند و آب های فاضلاب منازلشان همچون چشمه ای طبیعی و دائمی، نظر هر رهگذری را به خود جلب می کرد که حاکی از بهداشتی نامناسب بود.
 
در شهرجدید نیز از بلوار معلم بازدید نمودند که مهم ترین نکته ی آن عریض شدن عرض خیابان با توجه به جمعیت و چشم انداز شهری بود که نقطه مثبتی را ایجاد می کرد و ایجاد کردن چشم اندازی از جداره و کف سازیِ سازگار با فضای شهری در اتی بود.امید است مسئولین شهرستان هر چه زودتر این نارسایی ها را شناسایی و برطرف سازند.
 
ارسالی: علیرضا نظافت
 
 
 
 

 

کد امنیتی:   
 [1 نظر]

شهروند
Iran, Islamic Republic of
24 اسفند 1397   ساعت: 11:40:35

باعرض سلام ووقت بخیرخدمت دوستان عزیز.لازم دانستم اطلاعاتی که درباره حمام تاریخی داشتم دراختیارعزیزان بگذارم.اولا.حمام تاریخی تحت اختیاراداره اوقاف میباشد.دومابنده بارهاوبارهاباتمام اهالی اون روستاوشواری وقت وشوراهای قبل درزمینه حفظ ونگهداری وهمچنین نظافت صحبت شده وازطرفی چندین مرتبه مکان موصوف نظافت شده ولی متاسفانه بازهم رعایت نشده ازطرفی شواری مربوطه بایدفکری بایددرموردپسمانده های منازل همجوارمیکرده که این بلاسراثرتاریخی نیاورند.پس به دیدمثبت ترهم میشه قضیه رونگاه کردکه فقط قبل ازاینکه میراث فرهنگی روتخریب کردد بیایم دست به دست هم بدهیم جهت پاکسازی امکان تاریخی همانندمحیط زیست که انجام میدهیم برنامه ای جهت پاکسازی انجام داد.پس نیکوتراین بودازتمیزکردن حمام تاریخی که توسط گروه ومسئول گروه عکس بردای انجام میشدواینروبه عنوان الگودرسطح شهررسانه ای میکردیدچرااینکه یک اثرتاریخی فقط متعلق به میراث فرهنگی نیست بلکه متعلق به عموم مردم میباشد.باتشکر

 
لوگوی دیجیتال