قابل توجه هیئت دولت:
جیرفت، ایرانشهر و شاهرود آری لارستان نه؟
زمان انتشار: 23 خرداد 1398 ساعت 13:34:26
تعداد بازدید: 1353
صحبت نیوز: در تاریخ 90/03/31 با رای مجلس شورای اسلامی و نظر مساعد دولت پیشین و تایید شورای نگهبان، مصوبه ادغام وزارت راه و ترابری با وزارت مسکن و شهرسازی و تشکیل وزارت جدید راه و شهرسازی عملیاتی شد. با اجرای این طرح ادارات کل راه و ترابری با ادارات کل مسکن و شهرسازی ادغام و اداره کل جدیدی با نام اداره کل راه وشهرسازی در استان ها و سه شهرستان جیرفت، ایرانشهرو لارستان تشکیل شد.
 
شاهرود:
 
استان سمنان جزو معدود استان های کشور است که تا بهمن ماه سال گذشته ادغام دو اداره کل راه و ترابری و اداره کل مسکن و شهرسازی در آن اجرایی نشده بود، نکته قابل توجه اینکه، از ابتدای تشکیل, اداره کل راه و ترابری استان سمنان به مرکزیت شهر شاهرود و اداره کل مسکن و شهرسازی سمنان در شهر سمنان که مرکز استان است قرار داشت. با تمهیدات اندیشیده شده مسئولان، طرح ادغام این دو اداره کل و تشکیل اداره کل راه و شهرسازی سمنان منوط به جابه جایی اداره کل راه و ترابری از شهر شاهرود به مرکز استان شده بود که این امر با واکنش مردم و پیگیری مسئولین شهرهای شاهرود و میامی در مخالفت با طرح جابه جایی اداره کل  راه و ترابری مواجه شد. تا آنجا که در دی ماه سال گذشته نماینده شهرستان های شاهرود و میامی، سید حسن حسینی در آئین تجلیل از راهداران اداره کل راه و ترابری سمنان  در شاهرود اعلام نمود: " به زودی دو اداره کل راه و شهرسازی و راهداری و حمل و نقل جاده ای در شرق و غرب سمنان تشکیل خواهد شد" (ایرنا)
 
در اسفند ماه سال 97 با ابلاغ چارت سازمانی اداره کل راه و شهرسازی شاهرود و در آئین معارفه سرپرست اداره کل راه و شهرسازی شاهرود عنوان شد این اداره کل دارای مدیریت گسترده و مستقل راهداری، راهسازی، مسکن و شهرسازی است. هم اکنون استان سمنان دارای دو اداره کل راه و شهرسازی در شرق سمنان به مرکزیت شاهرود و اداره کل راه وشهرسازی استان سمنان به مرکزیت شهر سمنان است. 
 
ایرانشهر:
 
شهرستان  ایرانشهر نیز که وضعیت مشابهی با لارستان دارد. در چند ماه اخیر پیگیری های مجدانه درخصوص تاسیس و ایجاد اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای  در کنار  اداره کل راه و شهرسازی آن شهرستان و همچنین ارتقای دانشکده علوم پزشکی به دانشگاه  انجام گرفت. خبرگزاری صدا و سیما در تاریخ 13 دی 97 به نقل از نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی از تصویب دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر به دانشگاه در شورای گسترش وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی خبر داد. همچنین در خبر دیگری در تاریخ 98/02/11 از موافقت هیئت دولت با پیشنهاد ایجاد اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای ایرانشهر خبر داده شد. 
 
جیرفت: 
 
جیرفت به عنوان تاریخی ترین و بزرگ ترین شهرستان در جنوب استان کرمان مطرح بوده و هست که زبان و فرهنگ متفاوتی نسبت به مرکز استان کرمان دارد. همانند لارستان در قیاس با شیراز. طی 10 سال اخیر چندین اداره کل با تصویب هیئت دولت به مجموعه شهرستان جیرفت اضافه شده است. از جمله اداره کل راه و شهرسازی، با سابقه بسیار کمتر از لارستان, اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، اداره کل جهاد کشاورزی، اداره کل صنعت و معدن و تجارت و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی جیرفت  و ... می توان چنین عنوان نمود که به ازای هر بخشی که از این شهرستان جدا شده چندین اداره کل به مجموعه نهادها و ادارات مستقل شهرستان مذکور اختصاص یافته است. پس مسئولین آن شهرستان با پیگیری های انجام شده ادارات و نهاد های دولتی را نه تنها به معاونت کل یا مدیریت مستقل، بلکه به اداره کل ارتقا داده اند. 
 
و اما لارستان
 
در سال گذشته تصمیماتی عجیب در خصوص تنزل چارت سازمانی اداره کل راه و شهرسازی لارستان و تشکیل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای اتخاذ شده بود که با انتقاد گسترده مردم و پیگیری های نهادهای مردمی و مسئولین  منطقه این طرح به دلایل کوچک شدن وظایف و منوط شدن به عملیات راهداری اجرایی نشد. مردم منطقه با توجه به گستردگی حوزه استحفاظی جنوب فارس و دوری از مرکز استان خواستار تشکیل دو اداره کل راه و شهرسازی و راهداری و حمل و نقل جاده ای همانند شهرستان جیرفت شده بودند.در ضمن یاد آور می شوم از سرنوشت دو اداره کل جهادکشاورزی و صنعت و معدن و تجارت نیز که به تصویب هیات دولت پیشین رسیده است، اطلاعی در دست نیست.(این موضوع در مقاله دیگری بررسی خواهد شد.)
 
با توجه به اینکه حوزه استحفاظی اداره کل راه و شهرسازی لارستان بزرگتر از 14 استان کشور است و تاریخ تاسیس این اداره کل سال 1362 می باشد، سوال این است که دلیل تعلل در ارتقای اداره راهداری و حما و نقل جاده ای لارستان چیست؟
 
 

 

کد امنیتی:   
 [3 نظر]

مهران
Iran, Islamic Republic of
24 خرداد 1398   ساعت: 18:51:48

وقتي شهرستان اطراف بتواند در دوره نمايندگي دکتر جعفرپور ،در لارستان دخالت کند ،ديگر برايمان چه مانده ،وقتي براحتي توانستند دو اداره کل صنعت و معدن و جهاد کشاورزي را از ما بگيرند ،وقتي مي توانند جلوي پيشرفت صنعتي و اقتصادي لارستان را بگيرند،ديگر چه اقاي جعفرپور نماينده باشد چه نباشد فرقي ندارد ،چطوراست همين نماينده شهرستان اطراف نتوانست پارسيان را جز لامرد کنند يا منطقه ويژه اقتصادي پارسيان را زير نظر لامرد ببرند و يا هنوز نتوانسته اند حق الايندگي عسلويه را براي لامرد مصوب کنند و فقط ميتوانند در للرستان دخالت کنند

 
علی لاری
Iran, Islamic Republic of
24 خرداد 1398   ساعت: 08:26:22

 


اقای نماینده دنبال عوض کردن صورت مساله نباش

 
ابوطالب امامی
Iran, Islamic Republic of
23 خرداد 1398   ساعت: 19:14:31

با سلام لازم وواجب است که نماینده محترم جناب دکتر جعفرپور اقدام سریع انجام دهند باتشکر

 
لوگوی دیجیتال