با حضور معاون استاندارفارس، فرماندار ویژه لارستان، معاون وزیر نیرو و نماینده مردم:
نیروگاه بزرگ خورشیدی ۱۰ مگاواتی کورده لارستان به صورت ویدئو کنفرانس توسط رییس جمهور افتتاح و به بهره‌برداری رسید/ برای نیروگاه خورشیدی کورده لارستان حدود 12 میلیون یورو هزینه شده است
زمان انتشار: 19 تير 1399 ساعت 09:03:10
تعداد بازدید: 267
با حضور معاون استاندارفارس، فرماندار ویژه لارستان، معاون وزیر نیرو و نماینده مردم شهرستان های لارستان، خنج، گراش و اوز و جمعی از مسئولین کشور، استانی و شهرستانی، نیروگاه بزرگ خورشیدی ۱۰ مگاواتی کورده لارستان به نمایندگی از ۶ نیروگاه خورشیدی در استان فارس بصورت ویدئو کنفرانس توسط رییس جمهور افتتاح و به بهره‌برداری رسید. 
به گزارش روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه لارستان؛ بمناسبت ولادت با سعادت حضرت امام رضا علیه السلام در مراسمی با حضور جلیل حسنی معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان، دکتر افشین معاون اقتصادی استانداری فارس، دکتر ساتکین معاون وزیر نیرو، دکتر حسین زاده نماینده مردم شهرستان های لارستان، خنج ، گراش و اوز در مجلس شورای اسلامی، مهندس محمدنژاد مسئول تشریفات این مراسم از دفتر ریاست جمهوری، احسان طاهری معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری ویژه لارستان، علی پیروز بخشدار مرکزی، باقری فرد مدیرکل راه و شهرسازی لارستان و جمعی از مسئولین استانی از برق فارس و شهرستان، نیروگاه بزرگ خورشیدی ۱۰ مگاواتی کورده لارستان به نمایندگی از ۶ نیروگاه خورشیدی در استان فارس به صورت ویدیو کنفرانس توسط رئیس جمهور و وزیر نیرو افتتاح و به بهره برداری رسید. نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی کورده لارستان با سرمایه گذاری خارجی حدود ۱۲ میلیون یورویی به همراه پنج نیروگاه خورشیدی دیگر در شهرها و مناطق مختلف استان فارس به میزبانی شهرستان لارستان امروز از طریق ویدئو کنفرانس، توسط دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و وزیر نیرو به طور رسمی وارد مدار بهره برداری شد. این طرح های نیروگاهی و صنعتی که عمدتا با سرمایه گذاری خارجی وارد فاز بهره برداری شده علاوه بر نوید بهره گیری از انرژی های پاک، بی اثر بودن فشارهای ناشی از تحریم های ظالمانه علیه کشورمان را می رساند، به عقیده مسئولان و کارشناسان اجرای این طرح ها به ویژه در جنوب استان فارس همچنین می تواند دروازه حضور بیش از پیش استان فارس بویژه شهرستان لارستان به مرحله صنعتی شدن را نیز رقم بزند. ظرفیت این 6 نیروگاه خورشیدی 33 مگاوات می باشد و میزان سرمایه گذاری ریالی برای مجموع این ۶ طرح نیروگاه خورشیدی در استان فارس افزون بر یک هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال اعلام شده است.
 
یکی از مهمترین و شاخص ترین این طرح ها شامل نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی کورده لارستان است که با سرمایه گذاری حدود ۱۲ میلیون یورویی و با همت و تلاش سرمایه گذار بخش خصوصی وهمراهی و همکاری دولت برای ایجاد زیرساخت ها و مجوزهای لازم، امروز با دستور رئیس جمهوری اسلامی ایران از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح شد. معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان در آیین افتتاح این مراسم گفت: انرژی خورشیدی به عنوان اصلی ترین منبع انرژی تجدیدپذیر در جهان منبع عمده تمام انرژی‌های موجود در زمین است و همانند سایر انرژی‌ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم می‌ تواند به دیگر اشکال انرژی همانند گرما و الکتریسیته تبدیل شود. جلیل حسنی افزود: نیروگاه خورشیدی یکی از راهکارهای نوین است که امروزه در جهان نگاه ویژه‌ای به آن وجود دارد که با بازده بالا و هزینه کم به انرژی قابل مصرف الکتریکی تبدیل می شود. وی تاکید کرد: با بهره‌برداری این نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی کورده لارستان، سالانه از انتشار ۱۳ هزار و ۷۱۲ تن آلاینده‌های زیست‌محیطی جلوگیری به عمل می آید و در هر سال از مصرف چهار هزار و ۲۷۲ مترمکعب آب کاسته خواهد شد.
 
فرماندار ویژه لارستان اظهار داشت: همچنین این نیروگاه باعث صرفه‌جویی سالیانه ۵٫۶۴ میلیون مترمکعب معادل گازطبیعی در فرآیند تولید برق کشور می‌شود. وی یادآور شد: این نیروگاه از طریق فرآیند قرارداد خرید تضمینی برق تجدیدپذیر و با سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی توسط شرکت پارس انرژی تخت جمشید در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار و با حجم سرمایه‌گذاری حدود ۱۲ میلیون یورو توسط بخش خصوصی احداث شده است، نماینده عالی دولت در لارستان تصریح کرد: نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی منطقه کورده شهرستان لارستان استان فارس ۲۹ تیرماه سال گذشته(۹۸) با تزریق سالیانه ۱۶ گیگاوات‌ ساعت انرژی به شبکه سراسری برق کشور پیوست. معاون استاندار فارس بیان داشت: با اضافه شدن این نیروگاه به دیگر نیروگاه‌های خورشیدی استان فارس، اکنون ظرفیت تجمعی نیروگاه‌های تجدیدپذیر مگاواتی در این استان به ۵۸,۶ مگاوات رسیده است. فرماندار ویژه لارستان در ادامه سخنانش تاکید کرد: با توجه به اهمیت و ضرورت وجود نیروگاه های خورشیدی در تامین انرژی های تجدید پذیر و قابلیت های منحصربه فرد این شهرستان برای ایجاد سرمایه گذاری های کلان، هم اینک صدور مجوز برای ۱۷ مورد نیروگاه خورشیدی از یک تا ۲۵ مگاواتی دیگر نیز صادر شده است.
 
حسنی یادآور شد: تمامی این مجوزها و صدور استعلام ها و زیرساخت های موجود که ظرف سال های گذشته و در دولت تدبیرو و امید صادر و تامین شده است. وی بیان داشت: سرمایه گذاری لازم نیز توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی و متقاضیان نیز تامین شده و اعلام کرده اند که با جدیت به دنبال اجرایی کردن این نیروگاه ها در کمترین زمان ممکن هستند. فرماندار ویژه لارستان خاطرنشان کرد: این نیروگاه ها چنانچه با سرمایه گذاری داخلی انجام شود به ازای هر مگاوات نیروگاه خورشیدی رقمی افزون بر ۶۰ تا ۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری و هزینه نیاز دارد. طرح های تولید برق خورشیدی همزمان با افتتاح نیروگاه ۱۰ مگاواتی لارستان بزرگ، در شهرستان های شیراز ، اقلید ، لامرد و نی ریز نیز افتتاح گردید، میزان سرمایه گذاری انجام شده در این طرح ها حدود یک هزار و ۸۴۰ میلیارد ریال است. عمده این طرح ها از سال ۹۷ آغاز شده و امروز در آیینی با حضور رییس جمهوری و وزیر نیرو از راه دور و از طریق ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.


روابط عمومي    فرمانداري وِيژه لارستان

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال