دکتر بهادر مقدس
شناخت و قرنطینه زودهنگام بیماران کرونایی بهترین راهکار
زمان انتشار: 3 آذر 1399 ساعت 06:11:47
تعداد بازدید: 120
چنانچه در شناخت زودهنگام بیماران کرونایی و توصیه و تاکید بر قرنطینه آنها پیش از مراجعه مستقیم آنان به پزشکان مراکز درمانی ، اقدامی کارساز انجام پذیرد مهمترین گام در کاهش پایدار و سریع آمار مبتلایان به کرونا را در کشور برداشته ایم.
از مهر ماه سال جاری ، بیشتر مراجعین ما در بیمارستان و درمانگاه مبتلایان به کرونا را تشکیل می دهند. بیمارکرونایی معمولا افراد خانواده را مبتلا می کند. بیمار در راه رسیدن به پزشک از خانه که خارج می شود موجب انتشار بیماری در میان کسان دیگر در مسیر رفت تا پزشک و برگشت به خانه است. او با تاکسی یا اتوبوس و شاید هم خودرو شخصی راه از خانه تا پزشک را می رود. ، در صف پذیرش درمانگاه میایستد تا پذیرش شود ، پس از آن برای گرفتن قبض به صف صندوق می رود و بعد از آن نزد پزشک می رود. بیشتر مراجعین مبتلا به کرونا فقط با شنیدن علایم بیماری قابل تشخیص هستند و معمولا به قرنطینه خانگی توصیه می شوند و چند داروی تقویتی و مسکن و تب بر و در صورت نیاز شربت ضدسرفه برایشان تجویز می شود.
 
این دسته بیماران نیاز به مراجعه حضوری ندارند و فقط باید با رفتار بر اساس پروتوکولهای بهداشتی در خانه بمانند.  با فعالتر نمودن تلفن ۴۰۳۰ و بکارگیری پزشکان مجرب جهت مشاوره تلفنی شبانه روزی به بیماران ، می توان با تشخیص زودهنگام  بدون  خروج بیمار از خانه و قرنطینه نمودن بیمار از همان روز آغاز بیماری، جلو گسترش بیماری و سرایت  کرونا از او به دیگران را گرفت.بیشترین  درصد واگیریهای در سطح جامعه در همین برهه زمانی صورت می پذیرد. 
 
هنگام مشاوره اگر پزشک مشاور ۴۰۳۰ ویزیت  حضوری بیمار توسط پزشک را نیاز  ببیند می توان  تیم های پزشکی سیار با امکانات حفاظتی کامل را به منزل بیمار فرستاد تا بر اساس ارزیابی های اولیه حضوری ، وایتال ساین و داده های پالس اکسی متری تصمیم لازم گرفته شود. اگر نیاز به انجام کارهای تشخیصی بیشتر و یا نیاز به بستری بود نیز بیمار مستقیم و با  آمبولانس به مراکز پاراکلینیکی و درمانی ازپیش تعیین شده برای کرونا ، انتقال می یابد.  
 
با اتخاذ چنین تدابیری می توان گردش بیماران کرونایی در میان مردم را به حداقل ممکن و در حد نزدیک به صفر رساند. و در آن وضعیت نیازی نیست هشتاد و پنج میلیون نفر را به ماندن در خانه ملزم نماییم بلکه ماندن جمعیت حدو یکصد و هشتاد تا دویست هزار بیمار کرونایی در خانه کفایت می کند. (البته شناسایی ناقلین نیز موضوع حایز اهمیتی است که راهکارهای خود را دارد).  
 
در وضعیت کاری کنونی و با مراجعه مستقیم انبوه بیماران کرونایی به مراکز درمانی ، علاوه بر موارد خطرساز پیشگفت رفت و آمد بیمار تا رسیدن به پزشک ، اگر که نسخه نوشته شود بیمار  باید به داروخانه  هم برود و در میان جمعیت حاضر در داروخانه منتظر بایستد تا دارو بگیرد و پس از آن کارش که انجام شد از مرکز درمانی به  خیابان برود تا اتوبوس و یا تاکسی  و یا خودرو شخصی سوارشود و به خانه برگردد. 
 
یک نفر بیمار کرونایی در این مسیر رفت تا  پزشک و برگشت به خانه  با چندین نفر برخورد خواهد داشت و بنابراین شانس انتقال بیماری از این یک نفر بیمار به چندین نفر دیگر خیلی زیاد می باشد. یک نکته مهم این است که سرایت بیماری از این یک نفر بیمار به دیگران به تماس های مستقیم و چهره به چهره با دیگران در این مسیر از خانه تا پزشک و برگشت به خانه ختم نمی شود بلکه تمام سطوحی که بیمار در این مسیر  لمس نموده می تواند آلوده شود و حتا تا چند روز آلوده بماند ، هوایی که بیمار در آن تنفس ، سرفه یا عطسه و در آن صحبت کرده ، برای سی دقیقه دارای ویروس کروناست و پنانسیل بیماری زایی دارد.  
 
با توجه به مراتب پیشگفت بهترین پیشنهاد برای مقابله و مبارزه ارزان ، سریع و کارساز همانا سیستم مشاوره تلفنی فعال برای تشخیص و قرنطینه زودهنگام بیماران کرونایی است. 
 
در این راستا بایست اطلاع رسانی گسترده همگانی در باره علایم و نشانه های بیماری توسط رسانه های عمومی صورت پذیرد  تا به محض بروز علامت بیماری  در شخصی بلافاصله با پزشک مشاور تماس بگیرند.  
 
در این راستا در اولین فرصت ممکن و در سراسر ایران شماره تلفنی (مثل ۴۰۳۰)  بایست به مردم اعلام شود تا در صورت بیماری و نیاز به مراجعه پزشکی، پیش از مراجعه حضوری و مستقیم ، برای کسب اطلاع از بیماری خود، با آن شماره پزشک مشاور تماس بگیرند.  
 
در شرایط بحرانی کنونی این اقدام می تواند کم هزینه ترین و اثربخش ترین راهکار برای پیشگیری از گسترش افسارگسیخته کرونا در کشور باشد.   
 
برای اجرایی نمودن پیشنهاد مورداشاره یک سری نکات دیگر نیز مد نظر بودکه بخاطر طولانی نشدن متن، از ذکر آن فاکتور گرفته و به اعلام نظر همکاران و دوستان عزیز موکول نمودم تا در صورت استقبال و همراهی همکاران،  آن نکات اجرایی به عرض دوستان برسد.  
 
شرایط نابهنجار اقتصادی مردم و کشور ما در شرایط کرونایی ایجاب می کند راهکاری را بکار ببندیم که تعطیلی کار و کسب و زیان های متحمله را برای مردم در پی نداشته باشد. بنابراین مناسب تر است هم و غم کشور بر پیشگیری و محوریت بیماریابی بهداشت بدون تعطیلی کشور و همراه با نتیجه کنترل پایدار  بیماری باشد تا اینکه دید خود را بر  دایره ی درمان و تعطیلی گسترده کار و کسب عموم و دولت همراه با نتایج گذرای در سایه تعطیلی عمومی متمرکز نماییم.  بهترین راه مقابله با بیماری کرونا ، بیماریابی و ردیابی و نظارت و کنترل امور پزشکی بیمار از آغاز تا پایان کار است چونکه منشا گسترش بیماری ، همین بیماران هستند(موضوع ناقلین بدون علایم نیز بحثی جداست).  
 
در این راستا بایست علایم بیماری را وسیع اطلاع رسانی کنیم تا اکثریت مردم از آغاز علایم بیماری ، به ابتلای خود به کرونا شک کنند و با پزشک مشاور تلفن ۴۰۳۰ که آموزش های لازم  را دیده اند تماس بگیرند.اگر براساس تشخیص پزشک مشاور علایم فراتر از نیاز به قرنطینه خانگی دوهفته ای نبود که توصیه به قرنطینه می شود.  اگر علایم بیماری اقدامی فراتر از قرنطینه را می طلبید ، پزشک ۴۰۳۰ بایست تیم پزشک و پرستار با آمیولانس را بر بالین بیمار اعزام کند و ارزیابی اولیه حضوری در منزل از بیمار بعمل می آید.  در صورت  نیاز بیمار به سی تی و یا آزمایش،  بیمار با آمیولانس به مراکز آزمایشگاهی و رادیولوژی از پیش تعیین شده برای بیماران کرونایی منتقل می شود.  پزشک مستقر در مرکز نتایج پاراکلینیک را می بیند ، اگر نیاز به بستری بود بیمار با آمبولانس آن مرکز   به بیمارستان اعزام می شود و اگر هم بستری نیاز نبود به قرنطینه خانگی برگشت داده می شود.  
 
با اختصاص چند آمیولانس و تعدادی پزشک و پرستار آموزش دیده و تعیین چند آزمایشگاه و مرکز رادیولوژی برای بیماران کرونایی در هر استان (شهر) این طرح قابل اجراست. 
 
اجرایی نمودن این پیشنهاد آنقدر کمک کننده است و هزینه های مالی در عرصه درمان و تلفات جانی کادر درمان و توده مردم و تشویش خاطر جامعه را کاهش می دهد که بدون شک مورد اقبال عمومی واقع خواهد شد بویژه که به تعطیلی اجباری کار و کسب و محدودیت های رفت و آمد عمومی نیازی نخواهد بود و هزینه های اجرایی نمودن طرح پیشنهادی در قبال هزینه وضعیت کنونی  بسیار ناچیز می نماید .
 
دولت بایست همه بیمارانی را که بواسطه قرنطینه زیانی در کار و کسب متوجه آنها بشود مورد حمایت خود قرار دهد و پرداخت هزینه جبرانی دولت به بیماران نیز در برابر منافع این طرح، ناچیز خواهد بود.
 
دکتر بهادر مقدس- آبان ۱۳۹۹
 

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال