تيتر يك
صحبت نو منتشر شد/اجرایي شدن طرح استان فارس جنوبي به مركزيت لارستان
زمان انتشار: 29 خرداد 1389 ساعت 14:04:34
تعداد بازدید: 34400

ماهنامه صحبت نو كه تيتر اول خود را به طومار مردم و بزرگان لارستان در خصوص تقسيمات جديدكشوري با عنوان"تيتر اول:اجراي شدن طرح استان فارس جنوبي به مركزيت لارستان" امروز منتشرشد. متن تيتر يك به قلم كاظم رحيمي‌نژاد در ادامه مي‌آيد:

لارستان در تعریف تاریخی خود و در طول اعصار فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر نهاده است. از آن زمان که اردشیر بابکان- بنیان گذار سلسلة ساسانیان- برای فتح قلعة «کجاران» به لارستان لشکر کشید و پس از دو بار شکست خوردن در مرتبه سوم با خدعه ای قلعه کجاران را گشود و بر این منطقه استراتژیک مسلط شد تا امروز لارستان بزرگترین منطقه جنوب کشور و لار پدر شهرهای جنوب ایران محسوب می شود. و این مدعا بدون در نظر گرفتن روایات حماسی- اساطیری در مورد لارستان و تنها با تکیه بر تاریخ قابل اثبات است. بر همین اساس و نیز با در نظر گرفتن ده ها مؤلفه استراتژیک، هر نقشه ای روی میز اصحاب قدرت قرار گیرد نمی تواند این حق پدری و این مرکزیت و موقعیت استراتژیک پس کرانه ای را از لارستان بگیرد.

سخن از طرح تشکیل استان فارس جنوبی به مرکزیت لارستان است. طرحی که سالهاست مسکوت مانده و برخی اخبار مبنی بر مصادره به مطلوب شدن این طرح توسط مراکز دیگری در جنوب فارس به گوش رسیده است. این نگرانی هنگامی شکل جدی به خود گرفت که در بهمن ماه هشتاد و هشت «حمید رضا محمدي، مدیر کل وقت تقسیمات کشوری» در مصاحبه ای با ایسنا که در مطبوعات نیز انعکاس یافت گفت: «ما در وزارت کشور تا کنون طرحی مبنی بر استان شدن لارستان دریافت نکرده ایم». (خبر جنوب، 18 بهمن 88)

در حالی که او اگر به اسناد و نامه های موجود در وزارت کشور مراجعه می کرد می دید كه نه تنها چنین طرحی در وزارت کشور وجود دارد بلکه در تاریخ 30/7/84 نامه ای از سوی غلامحسین الهام- رئیس وقت دفتر رئیس جمهور- به وزیر کشور نوشته شد و در آن از طرف رئیس جمهور به وزیر کشور دستور «بررسی و اقدام لازم» در این مورد داده اند.

جالب تر اینکه همین شخص- حمیدرضا محمدی- در نامه ای به مدیر کل دفتر امور مجلس وزارت کشور در تاریخ 8/11/84 با اشاره به طرح استان فارس جنوبی ایجاد استان را در آن شرایط در دستور کار دفتر تقسیمات کشوری نمی داند.

اینکه چرا مدیر کل پیشین تقسیمات کشوری وجود طرحی را که رئیس جمهور دستور بررسی و اقدام در مورد آن صادر کرده و او نیز در اوائل انتصاب به مدیر کلی در نامه ای از آن یاد کرده منکر می شود، سؤالی است که مقامات وزارت کشور باید از او بپرسند. (آیا می پرسند؟)

امّا ماجرا هر چه باشد، اسناد و مدارک حاکی از لزوم پیگیری طرح تأسیس استان فارس جنوبی به مرکزیت لارستان است اگر تا به حال توجیه اجرای نشدن این طرح در دستور کار قرار نداشتن «ایجاد استان» در دفتر تقسیمات کشوری بود تصویب و ارسال طرح تشکیل استان البرز حاکی از در دستور قرار گرفتن «ایجاد استان» در دفتر تقسیمات کشوری است. پس هیچ دلیلی برای مسکوت ماندن و کتمان شدن این طرح وجود ندارد.بخصوص اینکه معاون سیاسی وزیر کشور اخیرا در جواب طومار مردم و بزرگان منطقه  اولویت لارستان برای مرکزیت استانی در جنوب فارس را تایید کرده است.

تلاش ما- مردم لارستان بزرگ- نیز از این پس باید بر ایجاد زیر ساخت های تشکیل استان فارس جنوبی به مركزيت لارستان  باشد و در این راه کاملاً هماهنگ و منسجم عمل کنیم. این از وظیفه ما و امّا کارشکنان! ... هیچ کسی در هیچ مقامی حق ندارد برای به نتیجه نرسیدن این طرح علنی یا مخفیانه اقدام کند چرا که امروز عصر بیداری لارستان بزرگ است و هیچ حرکتی از دید ما دور نخواهد ماند.

با توجه به آنچه آمد، درک این نکته که چرا مردم لارستان نسبت به جدا شدن اوز و بیرم از پیکره خویش حساسیت نشان دادند آسان تر می شود. ارتقای گراش به شهرستان امری پیش بینی شده در طرح استان فارس جنوبی به مرکزیت لارستان بود اما الحاق اوز و بیرم به گراش از سوی مردم مطابق با طرحی دیگر تلقی شد.

واقعیت این است که مراکز دیگری نیز در جنوب فارس برای مرکزیت بخشیدن به خود تلاش می کنند. این مناطق که فرزندان لارستان به شمار می آیند برای به نتیجه رساندن طرح خود نیاز به جدا کردن بخش هایی چون اوز و بیرم و همراهی مناطقی چون خنج دارند. آنها برای رسیدن به این هدف و «وصل» کردن بخش هایی از لارستان به خود حتی در انتخابات مجلس در منطقه لارستان نیز چند بار تلاش خود را نشان داده اند اما در دورة اخیر با انتخاب علی اصغر حسنی ظاهراً و موقتاً شکست خوردند. با اعلام تشکیل شهرستان گراش و الحاق اوز و بیرم به این شهرستان جدید التأسیس این ظن در نزد تحلیل گران لارستان قوّت گرفت که این امر تلفیق دو طرح بوده است. به این معنا که با به بن بست رسیدن طرح شهرستان شدن گراش به علت کمبود جمعیت (رجوع کنید به نامه 29/5/87 معاون سیاسی وزیر کشور) از جریان دیگری کمک گرفته شد. جریانی که قصد «وصل» کردن اوز و بیرم را به خود داشت. به گمان بسیاری از تحلیل گران منطقه جدا شدن اوز و بیرم از لارستان مقدمة «وصل» کردن این مناطق به مرکزی دیگر بود تا شرایط مرکزیت بخشیدن به آنها را هموار کند. در هر حال این طرح با مخالفت گستردة مردم بخش ها و مناطق مختلف لارستان بخصوص اوز و بیرم با شکستی دوباره مواجه شد. اینک لارستان و فرزندانش در آزمونی تاریخی باید برای جامة عمل پوشاندن به آرزوی دیرینه شان که همانا تشکیل استان فارس جنوبی به مرکزیت لارستان است همت کنند.


 

کد امنیتی:   
 [16 نظر]

لارستاني
Iran, Islamic Republic of
13 آبان 1389   ساعت: 21:02:11
لارستان بزرگ اولين خواستگاه حكومت اسلامي در ايران بوده ومطيع ولايت فقيه بوده و است وخواهد بودواستان شدن حق لارستان بزرگ است .
 
معين لاري
Iran, Islamic Republic of
6 آبان 1389   ساعت: 14:06:43
خدمت آقاي جهرمي بايد عرض كنم كه اولا اين در اين مطلب كسي از جهرمي ها نظر نخاست بعد هم جهرم چه از لحاظ شهري و چه از لحاط وسعت خمس لار هم نميشه .واقعيت همينه و همه هم ميدونن . آقاي جهرمي يه چيزي وجود داره به نام نقشه توي اون نگاه كن بعد نظر بده اينم اشاره كنم كه زماني جهرم كه سهله تا امارات و قطر و بحرين هم جزو لارستان كهن بوده. به اميد استان شدن لارستان عزيز.
 
جهرمی
Iran, Islamic Republic of
5 آبان 1389   ساعت: 23:56:16
http://www.jahromnews.com/
 
شهروند جهرمی
Iran, Islamic Republic of
5 آبان 1389   ساعت: 23:52:09
همه ما اهل فارسیم.به جای اینکه باهم استان رو بسازیم مثل خروس ...
برید ببینید اصفهان و تهران و تبریز و ...
اونا کجان ماکجاییم
کرج با اون عظمتش از تهران جدا شد کسی حرفی زد؟
شما واسه چندتا دهات . . .
 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
1 آبان 1389   ساعت: 14:45:46
به امید استان لارستان ایستاده ایم وازحق خودمان دفاع می کنیم
 
خون به دل
Iran, Islamic Republic of
24 مهر 1389   ساعت: 11:59:41
دلسوز می نویسد:
من از خار لب دیوار دانستم که ... نمی گردد از این بالا نشینی ها
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
23 مهر 1389   ساعت: 15:23:02
خیلی باید ببخشیدا ولی لامرد خر کی باشه تا لارستان بزرگ هست لامرد گرد پتی لار هم به حساب نمیاد
 
[جهرمی
Iran, Islamic Republic of
22 مهر 1389   ساعت: 22:24:13
سلام
بابا لار لامرد اوز گراش خنج ... تمام جنوب فارس بذارید روهم یک محله جهرم نمیشه
واقع بین باشین
 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
20 مهر 1389   ساعت: 13:48:43
اول برید امار بگیرید ببینید چقدر از لاری خوششان میادبعد برید دنبال استان شدن
 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
18 مهر 1389   ساعت: 21:40:53
من میگم اول شایعات جداشدن خنج بود که شد !بعد جداشدن گراش بود که شد !حالا هم استان شدن لامرد اینم شدنی !کار نشد توی منطقه لارستان وجود نداره !!!
 
لوگوی دیجیتال