نقدی بر مواضع یکساله ی نماینده لارستان خنج و گراش
کنش گری در عرصه تقابل قسم خورده ها
زمان انتشار: 5 فروردين 1392 ساعت 02:08:12
تعداد بازدید: 4976
کاظم رحیمی نژاد: نماینده لارستان، خنج و گراش در دوره نهم مجلس میراث دار وضعیت اجتماعی، فرهنگی و خدماتی ست که از نیمه دوم دهه 80 در لارستان  شکل گرفت و به حوداث بهمن ماه 88 و وضعیت اجتماعی پس از آن انجامید.  در اثر نوع مدیریت لارستان و شیوه رفتار و اقدامات نماینده پیشین در بهمن ماه 88  مرزهای لارستان بزرگ محدود به حوالی پارک جنگلی لار شد و شعار دشمنان قسم خورده لارستان در تبدیل کردن لارستان بزرگ به لارک برای مدت محدودی تحقق یافت. 
فرماندار وقت  به جای پاسخگویی به مردم معترض، چهره از مردم پنهان کرد و پس از مدتی برخلاف ادعاهای پیشین که خود را مطلع ترین شخص در امور منطقه می دانست از آنچه پیش آمده بود ابراز بی اطلاعی کرد. نماینده دوره هشتم مجلس پا را از این هم فراتر گذاشت و به جای پاسخگویی سعی در وصل کردن معترضان به جریانات سیاسی کشور داشت.

وقتی   این افراد که باید مسئولیت کار خود را می پذیرفتند چهره از مردم پنهان کردند و با شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت  عملا مردم را در مقابل شرایط پیچیده ای قرار دادند، مردم که پناهگاهی جز روحانیت نداشتند از سه روحانی برجسته لارستان مرحوم آیت الله العظمی آیت اللهی، مرحوم آیت الله سید مجتبی موسوی لاری و آیت الله نسابه برای بازیابی حقوق خود یاری خواستند.  آیت الله نسابه همان گونه که از ایشان انتظار میر فت به موضوع ورود کردند. آیت الله العظمی آیت اللهی و آیت الله موسوی لاری نیز با وجود بیماری سخت، مردم را تنها نگذاشتند؛ اگرچه صدمات جسمی و روحی زیادی متحمل شدند و پس از خاتمه یافتن ماجرا، بیماری هر دو عزیز شدت گرفت.  از علل شدت گرفتن بیماری هر دو بزرگوار بی شک یکی همین عدم تقبل مسئولیت از سوی مدیران وقت لارستان و سوق پیدا کردن مطالبات عمومی به سمت این دو بزرگوار بود. آیت الله نسابه نیز به گونه ای دیگر از صدمات این ماجرا در امان نماندند.  

پس از آن که  فرماندار وقت لارستان  در مردادماه 89  کنار گذاشته شد و برای مدت کوتاهی الیاس طاهری و سپس علی محمد امیری، فرمانداری لارستان را به عهده گرفتند مجموعه مدیریت لارستان با جریانات مردمی هماهنگ شد و  در نهایت امیری که برای سامان بخشیدن به این وضعیت ناهنجار به لارستان آمده بود در آن مقطع توانست با ابتکار عمل و همراهی با پیگیران مردمی موضوع تقسیمات کشوری سهم مهمی در بازگشت آرامش به منطقه ایفا کند. ( در مورد کارنامه امیری پس از این ماجرا در نوشتاری دیگر سخن خواهد رفت)

 اما چنانکه گفته شد موضوع در بحث تقسیمات کشوری خلاصه نمی شود. برای درک روشن میراثی که به  نماینده دوره نهم مجلس رسیده است باید صحنه را کلان تر دید. به عنوان یکی از موضوعات مهم به طرح ارتقای وضعیت بهداشت و درمان منطقه اشاره می شود:

در بعد بهد اشت و درمان، در حالی که موافقت اولیه برای ارتقای دانشکده پرستاری لارستان به دانشگاه علوم پزشکی گرفته شده بود، موضوع منحرف شد. مستندات نشان می دهد که پس از اخذ موافقت اولیه،  نماینده وقت- علی اصغر حسنی- و فرماندار وقت- منصور محتاجی- با جمعی از خیرین گراش و بدون حضور حتی یک خیر لاری  در جلسه ای با رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز حضور یافتند و تعیین محل این دانشگاه را  به بررسی امکانات بهداشتی لار و گراش منوط کردند.( تصویر صورت جلسه مذکور با امضای حاضران در صحبت نو منتشر شده است) سپس اصل موضوع تغییر کرد و هیچ گاه دانشکده علوم پزشکی لارستان تاسیس نشد. به جای آن، دو دانشکده علوم پزشکی به لار و گراش تعلق گرفت. دانشکده لار تا لحظه نگارش این نوشتار ردیف بودجه مستقل ندارد و بسیاری از شرایطی که باید در این سالها تامین می شد انجام نشده است.

در بعد فرهنگ،  فرماندار اسبق لارستان نگاه سیاسی- امنیتی خود را جایگزین نگاه فرهنگی کرد. در این مورد مستندات غیر قابل انکاری موجود است که نشان می دهد فرماندار اسبق لارستان مسبب وضعیت کنونی فرهنگ و ارشاد لارستان است. وضعیتی که همگان- از جمله نماینده دوره نهم- بر حاد بودن آن اذعان دارند.
پس از اصلاح مصوبه دولت و بازگشت اوز و بیرم به پیکره لارستان اقبال عمومی به فعالان اجتماعی دست اندر کار این موضوع بیشتر شد و این جمع با وحدت نسبی که با مسئولان داشتند توانستند در چندین موضوع دیگر نیز از منافع لارستان دفاع کنند. افرادی که مسببان اصلی وضعیت نابهنجار سال های اخیر بودند نیز پس از پایان یافتن موضوع اوز و بیرم سعی کردند وارد صحنه شوند. آنها که در اثر از دست دادن پایگاه اجتماعی شان خود نمی توانستند و نمی توانند عرض اندام کنند از طریق مهره های درجه چندم خود اقدام به توهین به فعالان مردمی لارستان و شایعه پراکنی در مورد ماهیت واقعه لار کردند.

 با نزدیک شدن انتخابات مجلس، فعالان شناخته شده شهر لار پس از مشورت با صاحب نفوذان بخش ها و شهرستان های تابع لارستان  برای فراهم آوردن شرایط وحدت عمل در انتخابات شروع  به فعالیت کردند و جمعی از سوی حدود 100 نفر از معتمدین لار و چند بخش لارستان مامور شدند با توجه به درخواست های عمومی و استقبال کم نظیری که از علا الدین بروجردی در لار شده بود از وی برای کاندیداتوری از لارستان، خنج و گراش دعوت کنند. همین جمع بود که پس از به نتیجه نرسیدن موضوع کاندیداتوری بروجردی با رای گیری شفاهی و تنها با یک رای مخالف از دکتر جمشید جعفرپور برای کاندیداتوری دعوت کردند. این جمع همه از معترضان به نوع مدیریت لارستان در واقعه سال 88 بودند.

صحنه انتخابات اگر چه در اثنای برگزاری پیچیده به نظر می رسید اما  از نظر نگارنده بسیط بود. در آن شرایط اقبال عمومی تشیع و تسنن بیشتر  به سمت یک کاندیدا بود و هم او بود که اگر صلاحیتش تایید می شد اکثر کاندیداها قبول داشتند که کناره گیری کنند.  اما جمعی از فعالان با سابقه لاری اصرار داشتند که گزینه لار برای معرفی به لارستان بزرگ باید از طیف سیاسی حاکم بر امور اجرایی و نزدیک به دولت باشد تا بتواند در پیشبرد امور دست بالا را داشته باشد. دکتر جمشید جعفر پور گزینه مورد نظر این جمع بود.

دکتر جعفرپور ابتدا با شعار استفاده از همه جریانات وارد میدان شد و پس از رای آوردن با تکرار همین سخن در عمل به سمت کسانی گرایش پیدا کرد که در ظاهر از اصول گرایی دم می زدند اما در عمل اکثر آنها از کسانی بودند که در جریان بهمن 88 با مردم  همراهی نکردند. به این ترتیب دکتر جعفرپور با اظهار اینکه از همه استفاده می کند ابتدا فعالان مردمی و کسانی که با مطالبات عمومی همراهی نداشتند را در دو کفه ترازو قرار داد و آنها را در ذهن خود هم وزن تصور کرد شاید به این امید که مردم نیز از این وزن کشی ناصحیح تبعیت کنند و در مرحله دوم با تشکیل کارگروه هایی اغلب کسانی را که عملا با مطالبات عمومی همراهی نکرده بودند امین خود قرارد داد.  این بزرگترین ریسک و به نظر من اشتباهی بود که جعفرپور به آن دست زد. باید در اینجا صراحتا عنوان کنم که تنها کسی که در میان اعضای کارگروه های نماینده نهم در جریان دفاع از حقوق مردم لارستان همراهی شگرفی داشت رئیس شورای اسلامی شهر لار بود.

البته با توجه به اینکه تامین منافع لارستان، خنج و گراش مهم ترین اصل برای داوری در مورد افراد است نمی توان از دیدگاه جمعی به این یکجانبه گرایی نماینده مجلس نهم  ایراد گرفت چرا که منافع لارستان، خنج و گراش از سوی هر جمع و فردی پیگیری شود هدف عمومی تامین شده است.  نماینده دوره نهم خود را از بن دندان اصول گرا می دانست و می داند و می خواست و می خواهد که موفقیت های احتمالی اش در سبد اصول گرایی واریز شود( برگرفته از سخنان دکتر جعفرپور 10 فروردین 91) اما موضوع اندکی پیچیدگی داشت و دارد. 

اول اینکه مردم لارستان چندان به این جناح بندی ها اهمیتی نمی دهند. نشان به آن نشان که ما هم مرحوم محمد حسین نخبه الفقهایی را که تمایلات راست گرایانه داشت دوست داشتیم و داریم و هم دکتر سید منصور کشفی را که گرایش های اصلاح طلبانه دارد. چرا؟ چون برای مردم خدمت کردند. ما موفقیت آنها را در سبد هیچ جناحی نریختیم و نمی ریزیم موفقیت آنها به نام آنها و برای مردم لارستان بزرگ است.

دوم اینکه فعالان مردمی لارستان که از مقطع سال 88 تسلط زیادی بر موضوعات و مطالبات عمومی پیدا کرده بودند و منابع خبری وسیعی در سطح اجتماع در اختیار داشتند با حساسیت زیاد مسائل منطقه را پی گیری می کردند و می کنند و نقش درجه اول در تحولات منطقه ای و گاه فرامنطقه ای داشتند و دارند. در مقابل افرادی که دکتر جعفرپور دوست داشت موفقیت ها به نام آنها تمام شود در عمل نشان دادند از توان و شاید انگیزه کافی برای پیگیری امور برخوردار نیستند.

 موارد متعددی در هشت ماه گذشته پیش آمده است که نیروهای مردمی پیگیری کرده اند و یا به نتیجه رسانده اند ونقش اطرافیان نماینده در این میان گاه تاسف بار بوده است. برای نمونه موضوع تاسیس دفتر خبرگزاری فارس در جنوب فارس که توسط نیروهای مردمی پیش از نمایندگی دکتر جعفر پور شکل گرفته و پیگیری شده بود با دخالت برخی اطرافیان دکتر جعفرپور معلق شد. البته شخص دکتر جعفرپور در این موضوع متحمل هزینه هایی شد و تلاش بسیاری برای تحقق موضوع کرد اما برخی اطرافیانش در این موضوع با او هماهنگ نبودند و  نقش اول در معلق شدن موضوع داشتند.

بی شک ارتقای فرودگاه بین المللی لارستان به اداره کل مهم ترین موفقیت سال 91 منطقه است. در این مورد نماینده مجلس زحمات زیادی کشید؛ اما در اولین گزارش عملکرد نماینده، از قول ایشان آمده بود که در حال حاضر فرودگاه لارستان شرایط اداره کل شدن ندارد. طولی نکشید که با پیگیری مدیر فرودگاه لارستان اثبات شد فرودگاه لارستان شرایط اداره کل شدن دارد و اطلاع رسانی رسانه های منطقه نیز بر همین اساس تنظیم شد. موضوعی که از سوی اطرافیان نماینده تضعیف وی تلقی شد. حال آن که  نوع اطلاع رسانی اطرافیان دکتر جعفرپور  مهم ترین عامل کم رنگ نشان داده شدن نقش دکتر جعفر پور در این موضوع بود.
در موارد فرا منطقه ای نیز در چند مورد نقش درجه اول را نه نماینده و نه اطرافیان او داشته اند بلکه این نیروهای مردمی بودند که از مرزهای معنوی لارستان بزرگ پاسداری کردند. 

در سال های 90 و 91 قرار بود چند پروژه از سوی بخش خصوصی در لارستان آغاز شود؛ اما هیچ یک به مرحله‌ی اجرا نرسید. بررسی ها و پرس و جو های نگارنده نشان می دهد که کسانی در لارستان هستند که سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در لارستان بدبین می کنند. به راستی چه کسانی از موفقیت مدیریت کنونی و در راس آنها فرماندار و نماینده لارستان در اجرایی کردن پروژه ها متضرر می شوند؟ چه کسانی می خواهند القا شود که در دوره مدیریت فرماندار کنونی پروژه مهمی افتتاح نشده است؟ در این شرایط فرماندار و نماینده چگونه می توانند در پیشبرد امور موفق باشند؟ پاسخ این سوالات کلید دست یابی مدیریت لارستان و نماینده مجلس  به ماهیت بازیگران عرصه اجتماع  و سیاست لارستان بزرگ است. 

در پایان باید به این نکته نیز اشاره کنم که نگارنده پیش از پرداختن به موارد بالا در عرصه عمومی چند بار این موضوعات را با شخص نماینده در میان گذاشته ام و اکنون نیز نه برای تضعیف ایشان بلکه برای اصلاح امور به نوشتن دست برده ام.

از نظر نگارنده داوری در مورد عملکرد نماینده لارستان، خنج و گراش هنوز بسیار زود است و سه سال دیگر برای داوری نهایی وقت باقی ست. آنچه آمد توصیف رویدادهای گذشته است و لزوما در آن توصیه ای نیست؛ اما هر کسی می تواند از آن برای تشخیص راه آینده نقشی بخواند. به قول قائلش"گذشته چراغ راه آینده است" سخن آخر اینکه: لارستان دشمنان قسم خورده دارد و برای مقابله با آنها و تلاش برای پیشرفت منطقه جان برکفان قسم خورده ای لازم است.


 

کد امنیتی:   
 [14 نظر]

بدون نام
Iran, Islamic Republic of
7 فروردين 1392   ساعت: 12:22:49

خداسایه امثال اقای رحیمی نژاد را از سر لارستان بزرگ کم نکند . خداقوت دلاور

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
7 فروردين 1392   ساعت: 04:52:59

نگاهی به عکس بندازید. کدوم یک اط اطرافیان جعفرپور را اینجا می بینید؟

 
دقت کنید
Iran, Islamic Republic of
6 فروردين 1392   ساعت: 14:00:07

تا دولت دهم نرفته وعده ها را عملی کنید که معلوم نیست دولت بعدی قبول کنه

 
رستمی
Iran, Islamic Republic of
6 فروردين 1392   ساعت: 13:33:59

مسولین محترم لار باید باور کنند که راه توسعه لار به سمت جنوب است ودر این میان بیرم یک نقطه مهم خواهد بود چقدر باید فریاد بزنیم و تصمیم گیران لار نسبت به این موضوع غافل بمانند لاری ها باید روی بیرم متمرکز شوند که در آینده برای آنان منافع مهمی خواهدداشت

 
دلسوز مردم
Iran, Islamic Republic of
6 فروردين 1392   ساعت: 12:39:13

بیمارستان امام رضا (ع) لارستان در این یکماه اخیر دو رییس جدید را به چشم خودش دیده، به نظر شما مسئولین ارشد محترم شهرستان دلیل این که این بیمارستان مدام رییس و مدیر عوض میکنه چیه، دوروز پیش یکی از این میهمانان نوروزی که فرزندشون از تاب افتاده بود و پاش شکسته بود گلایه زیادی از نحوه روند کار در این بیمارستان داشتند. پدر این کودک میگفت بعد از دو روز معطل شدن هنوز هم فرزندم درست معالجه نشده. (مسولین عزیز؛ کمی تامل و تعمق .......) « دلسوزان؛ این بیمارستان را دریابید»

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
6 فروردين 1392   ساعت: 05:45:48

ای داد بی داد چقدر دیر ازخواب بیدار شدید از همون اول مشخص بود که ............... اقای رحیمی نژاد خیلی دیر متوجه شدی

 
لارستانی
Iran, Islamic Republic of
6 فروردين 1392   ساعت: 04:50:53

یکی از وعده های دکتر جعفر پور حمایت و استفاده از نیروهای بومی در ادارات و سازمانهای لارستان بود.ولی اکنون شاهدیم .......با اینحال از نیروهای بومی و جوان همان دستگاهها که در رده های دوم سازمانها مشغول بکار هستند نیز حمایتی نشده و توجهی به آنان نمیشود. پیشنهاد من اینست که در تمام ارگانها و ادارات نفرات دوم و بومی و آینده دار را شناسایی و تحت نظر بگیرند.خیلی از مدیران فعلی اجازه خودنمایی را به نفرات بعدی و جانشین آن اداره نمی دهند که مبادا کارشان را از دست دهند.بهر حال بد نیست دکتر جعفرپور این مهم را مد نظر قرار داده و برنامه ریزی نماید.

 
اح ـ م ـ ب ـ ا
Iran, Islamic Republic of
6 فروردين 1392   ساعت: 04:08:31

آقای کاظم رحیم نژاد از شما بدلیل اینکه حرف دل ما را میزنی ممنون و متشکرم من نمیخواهم هندوانه زیر بغل شما بگذارم و تعریف الکی ازشما بکنم ولی تا جای که من ازشما شناخت دارم از روی صحبتهایتان و مواضعی که میگیرید واقعا کارتان درست است یعنی همین حرفی که میزنید آدم باید برای خدا و بعد خلق خدا کارکند ودر نهایت برای وطنش اینکه تو آن جناحی و من این جناح واقعا برای ما مردم بدرد نمی خورد ما به کسی نیاز داریم که صادقانه خدمت کند .و بهمین دلیل یعنی درموضع خدمت به مردم و شهرمان من صد در صد حامی شما و با شما موافقم و به قول شما بیایند اینهای که خودشان را عضو فلان جناح میدانند برای مردم خدمت کنند برای ما فرق نمیکند مطمئن باشید اگر واقعا اینگونه عمل می کردند ما مردم صد در صد نیز حامی آنها میشدیم . امیدوارم که کسی از روی نادانی مزاحم کار شما نشود و ای کاش دیگرانی هم اینچنینی داشتیم تا سریعتر به نتیجه میرسیدیم در کل ممنون و تشکر ما را پذیرا باشید.

 
احمد
Iran, Islamic Republic of
6 فروردين 1392   ساعت: 03:24:02

نویسنده محترم ایا میدانید که مردم اوز وبیرم هیچگاه با دل خوش با شما نیوده ونیستند مردم اوز میخواهند شهرستان شوند پرا به انه کمک نمیکنید مردم جویم سالهاست که فریاد شهرستان شدن میزنند چرا مانعشان هستید بازگشت بیرم به پیکره لارستان برای شما کلمه خوشایندی هست ولی مردم بیرم تلخ امروز مردم بیرم فهمیده اند اگر از روز اول با لامرد هماهنگ وبا انها بودند امروز امیدی به شهرستان شدن داشتند حالا چی خوابش هم نمبینند انچه نوشته اید برای لار نوشتهای نه لارستان به راستی اگر انتخابات دو مرحله ای بود ایا باز هم رای برای اقای دکتر جعفر رپور بود امروز مردم جویم وبیرم و اوز دلشان از دست شما خونه مردم لامرد ومهر وخنج وگراش هم از شما خاطره خوشی ندارند وشهرستان شدن خودشان را مدیون شما ومحبت شما نمیدانند پس بهتر است هر مطلبی که مینویسید از لار بنویسیئ وپای سایر شهرستانه و بخشها به میان نکشید


صحبت نو: نظر شما محترم اما کسی از طرف همه بخش ها و شهرستان هانباید نظر بدهد

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
5 فروردين 1392   ساعت: 21:56:30

..... حالا باید دید دولت بعدی طرفدارای دولت فعلی را تحویل می گیره؟

 
لوگوی دیجیتال