سيد احمد عسكري؛ نويسنده و پژوهشگر تاريخ لارستان:
لارستان، قطب مهم تجارت در فارس است
زمان انتشار: 28 مهر 1392 ساعت 17:15:51
تعداد بازدید: 3632
پيش از اين كتاب «خاندان حاج سیدعلی تاجر بیرمی در ایالت فارس» نوشته سيد احمد عسكري؛ در سايت صحبت نو معرفي شد. خبرگزاري كتاب ايران به تازگي گفت و گويي با اين نويسنده و پژوهشگر اهل بيرم لارستان انجام داده كه در ادامه آن را مي خوانيد: 
عسکری به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره کتاب «خاندان حاج سیدعلی تاجر بیرمی در ایالت فارس» گفت: این کتاب را با همکاری وحید کارگر جهرمی در چهار فصل تدوین کردیم که از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران منتشر شده است. در این کتاب به معرفی بخشی از تاریخ جنوب ایران به‌ویژه فارس، لارستان، بستک، جهرم، هرمزگان و بوشهر از دوره قاجار تا مشروطه در قالب اسناد منتشر نشده خاندان حاج سید علی تاجر بیرمی پرداخته‌ایم.

 وی درباره چهار فصل کتاب توضیح داد: فصل نخست کتاب با عنوان «اوضاع سیاسی ایالت فارس در دوره قاجار» موضوعاتی چون «ساختار قدرت سیاسی در فارس»، «دست‌به‌دست شدن حاکمیت در فارس»، «قوام‌الملک پشت پرده حاکمیت در فارس»، «فارس در انقلاب مشروطیت»، «ناامنی و آشوب در فارس»، «فارس در جنگ جهانی اول و وقایع پس از آن» را شرح داده است. 

مولف کتاب ادامه داد: فصل دوم کتاب به «فعالیت سیاسی، تجاری و اجتماعی خاندان حاج سید علی تاجر بیرمی» پرداخته و شامل بخش‌های «لارستان، قطب مهم تجارت در فارس»، «بیرمِ لارستان، زادگاه خاندان حاج سید علی تاجر»، «تجارت در دوره قاجار و فعالیت‌های خاندان حاج سید علی تاجر بیرمی»، «حاکمیت سید فرج‌الله وکیل‌الرعایا (فرزند حاج سید علی تاجر) در بیرم و شیخ عامر» و «خاندان حاج سید علی تاجر بیرمی و بحران‌های اجتماعی فارس» پرداخته است. 

عسکری درباره فصل سوم که به «رونوشت اسناد» پرداخته، اشاره کرد و گفت: این فصل را در هفت بخش «احکام حکومتی»، «توصیه‌نامه‌ها و سفارشات»، «حقوق و مالیات»، «آشوب و ناامنی»، «اسناد و قراردادهای تجاری»،‌ «اسناد و نامه‌های شخصی» و «اسناد اجتماعی» گردآوری کرده‌ایم و «تصاویر» فصل چهارم نیز دربردارنده «تصاویر اسناد»، «مهرها و نامه‌ها» و «عکس‌ها» است. 

این پژوهشگر درباره چگونگی دسترسی به این اسناد بیان کرد: اسناد خانوادگی در این مجموعه به‌صورت اتفاقی در سال 1387 به‌دست ما رسید و پیش از آن از وجود چنین اسنادی اطلاع چندانی در دست نداشتیم. علاوه‌بر این اسناد، کتاب، نامه‌‌ها، دفترچه یادداشت، عتیقه و سکه‌های قجری و هندی از فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی این خاندان به جای مانده است که از ارتباط حاج سید علی تاجر و فرزندانش سید فرج‌الله وکیل‌الرعایا، سید محمدباقر وکیل‌الرعایا و سید سلیمان تاجر با حاکمان ایالت فارس مانند حسام‌السلطنه، فرمانفرما، مویدالدوله طهماسب‌میرزا خبر می‌دهد. 

عسکری درباره مخاطبان کتاب توضیح داد: پژوهشگران می‌توانند از اطلاعاتی که درباره مناطقی مانند شیراز، لار، لامرد، جهرم، گراش، بیرم، علامرودشت، شیخ عامر، اشکنان و دیگر شهرهای فارس در دوره قاجاریه موجود است در تحلیل و بازشناسی تاریخ‌نگاری محلی فارس استفاده کنند. چاپ نخست کتاب «خاندان حاج سیدعلی تاجر بیرمی در ایالت فارس» به کوشش سید احمد عسکری و وحید کارگر جهرمی در 150 صفحه و بهای 10 هزار تومان از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در اختیار علاقه‌مندان و پژوهشگران قرار گرفته است.


حمید    منشی

 

کد امنیتی:   
 [8 نظر]

محمد
Iran, Islamic Republic of
30 خرداد 1393   ساعت: 23:52:41

عالی است افتخاری است برای ما لارستان

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
29 مهر 1392   ساعت: 13:30:03

از آقای عسکری بابت اثر ارزشمند و ماندگارشان سپاسگزاریم

 
بيرم كبير
Iran, Islamic Republic of
29 مهر 1392   ساعت: 09:23:18

تاريخ بيرم و لار تاريخي افتخار آميز است كه نخبگاني همچون آقاي عسكري بيرمي باي زواياي پنهان آن را آشكار سازند تا اين آفتاب از پشت ابر به در آيد

 
لاری
Iran, Islamic Republic of
29 مهر 1392   ساعت: 01:32:06

افتخار لاری و لازستانی است

 
دلسوز اما دلسرد
Iran, Islamic Republic of
29 مهر 1392   ساعت: 00:57:34

قضیه رونمایی کتاب و توهم +اداره ارشاد لارستان چیه و چه رابطه ای با این مطلب داره؟!!! جا داره از اقای سید احمد عسکری پژوهشگر گرامی تقدیر بشه.

 
عسکری
Iran, Islamic Republic of
29 مهر 1392   ساعت: 00:27:23

متشکرم از آقای منشی و سایت صحبت نو که نسبت به امور فرهنگی منطقه دغدغه ویژه دارند. دبروز روزنامه "خبر جنوب" نیز به انعکاس این مطلب پرداخته است. به این آدرس اینترنتی: http://www.khabarads.ir/jonoob/archive/1392-7-27/ShowPage.php?View=12-92.7.27-www.khabarAds.com.jpg

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
28 مهر 1392   ساعت: 21:00:27

قابل توجه اونایی که به جای انتشار کتاب توهم می زنن

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
28 مهر 1392   ساعت: 18:26:53

اداره ارشاد لارستان رونمایی کنید بد نیستا لااقل کتابه همینجوری که نیست

 
لوگوی دیجیتال