سياستگذاري در سينماي ايران؛ كتاب جديد «معصومه تقي زادگان»
زمان انتشار: 11 آبان 1392 ساعت 11:12:41
تعداد بازدید: 3680
معصومه (كتايون) تقي زادگان، نويسنده لاري به تازگي اولين كتاب مستقل خود به نام «سياستگذاري در سينماي ايران» را روانه بازار كتاب كرده است. وي دانشجوي دكتري رشته ارتباطات اجتماعي دانشگاه تهران است و پيش از اين نيز چند كتاب را با همكاري همسر خود، دكتر محمدرضا مريدي نوشته است.
خبرگزاري كتاب ايران درباره انتشار كتاب جديد تقي زادگان با او گفت و گو كرده است كه در ادامه مي خوانيد: تقی‌زادگان به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: در حوزه پژوهش سینمای ایران بیشتر کتاب‌ها تاکنون شامل وقایع نگاری، تحلیل محتوایی آثار، بیوگرافی و دید زیبایی‌شناختی کارگردان و دیگر مواردی از این دست بوده و در موضوعاتی چون چگونگی تولید فیلم، مخاطب و پخش فیلم هیچ تحقیق یا پژوهشی منتشر نشده است. وی افزود: من با هدف مطالعه چگونگی شرایط تولید فیلم در ایران به نگارش این کتاب اقدام کردم. 

در سینمای ایران مجموعه‌ای از افراد با انتظارات و دیدگاه‌های مختلف مشغول به کار هستند، همین مساله کار تحلیل اجتماعی مقوله تولید فیلم در ایران را جذاب می‌کند. این مترجم و محقق در ادامه اظهار کرد: کار حرفه‌ای تولید فیلم در ایران پس از شروع به کار نخستین موسسه فیلمسازی در سال 1327 آغاز می‌شود. بحث تئوریک من درباره چگونگی شکل‌گیری عوامل سازنده فیلم در ایران نیز از جریان‌های سینمایی در این سال شروع شده و تا پایان دهه 70 را دربر می‌گیرد. البته لازم به ذکر است که بحث درباره چگونگی شکل‌گیری عوامل سازنده فیلم در ایران با تقسیم تاریخ سینمای ایران به دو دوره پیش و پس از انقلاب اسلامی ممکن شده‌است.

 تقی‌زادگان در پایان گفت: در مجموع در این کتاب ضمن ارایه یک الگوی نظری از جریان‌های تولید فیلم در ایران، به پرسش‌هایی چون؛ «میزان مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در سینمای ایران»، «میزان سرمایه‌گذاری دولت در سینما و همچنین تاثیر این سرمایه‌گذاری بر آثار» و دیگر سوالاتی از این دست، پاسخ داده شده است.

«سیاست گذاری در سینمای ایران» نوشته معصومه تقی‌زادگان با شمارگان دو هزار و 200 نسخه و 150 صفحه از سوی حوزه هنری خراسان رضوی روانه کتابفروشی‌ها شده است. در شناسه کتاب قیمت آن درج نشده‌است. معصومه تقی‌زادگان دانشجوی مقطع دکترای ارتباطات اجتماعی از دانشگاه تهران است و «سیاست گذاری در سینمای ایران» نخستین کتاب مستقل اوست.

 «كار هنر: بررسی جامعه‌شناختی عناصر ساختاری سيستم هنر» با همکاری محمدرضا مریدی، ترجمه «اقتصاد هنر» نوشته ویکتور گینزبرگ و دیوید تراسبی با همکاری محمدرضا مریدی، مریم لاوی و زهرا شریعتی و چند کتاب دیگر از کتاب‌های مشترک تقی‌زادگان است.


حمید    منشی

 

کد امنیتی:   
 [1 نظر]

بدون نام
Iran, Islamic Republic of
11 آبان 1392   ساعت: 13:41:20

تبریک.....تبریک...........موفق باشید.

 
لوگوی دیجیتال