مبالغ حاصل از فروش ساختمان های هلال احمر لارستان در کجا هزینه می شود؟
زمان انتشار: 20 دي 1392 ساعت 23:58:06
تعداد بازدید: 11201
چندی پیش ساختمان معروف به پانسیون پزشکان در شهرجدید لار به شرکت هلال احمر از شرکت های وابسته به سازمان هلال احمر فروخته شد  مبلغ حاصل از فروش این ساختمان به حساب خزانه دولت واریز شد و این شرکت پس از تخریب ساختمان پانسیون آن را به ساختمان 5 طبقه تجاری تبدیل کرد. 
مسئول وقت هلال احمر لارستان در آن زمان به صحبت نو گفت: قرار است یک طبقه از این مجتمع تجاری به جمعیت هلال احمر لارستان تعلق گیرد. اما هیچ سندی که این موضوع را تایید کند ارائه نشد و کماکان معلوم نیست مبالغ حاصل از فروش زمین های لار در کجا هزینه می شود.

 در حال حاضر ساختمان های دیگری نیز در شهرجدید لار وجود دارد که توسط شیر و خورشید(هلال احمر) ساخته شده و بر اساس روال کنونی احتمال فروش آنها و واریز مبلغ فروش به خزانه دولت و سپس سازمان هلال احمر کشور وجود دارد. به همین دلیل در زیر روند واگذاری زمین های شهرجدید به شیرو خورشید بررسی شده است. امید است این نوشتار موضوع مالکیت زمین های شهرجدید و شیوه هزینه حاصل از فروش آنها را روشن تر سازد.

زلزله لار

عصر روز 4 اردیبشهت 1339 ساعت 15 و 48 دقیقه زلزله ای به قدرت 6/7 ریشتر شهر لار را 34 ثانیه لرزاند. در این حادثه 400 نفر از مردم لار کشته شدند. هیئت دولت وقت در ماده واحده ای با قید یک فوریت از مجلس شورای ملی خواست مبلغ 11 میلیون تومان برای کمک رسانی به لار و اقدامات عمرانی در استان هفتم اختصاص داده شود.

 از این مبلغ تنها 5 میلیون تومان به لار اختصاص داده شد. در ماده واحده دولت تقاضا شده بود این مبلغ در اختیارهیئت کمک به آسیب دیدگان جمعیت شیر و خورشید ایران قرار داده شود. این هیئت پس از اتمام کمک رسانی و با توجه به اینکه هنوز امکانات دولتی از قبیل تراکتور  بولدوزر و تانکر آب و نیز نقشه شهرجدید لار در اختیار داشت جاده ای بین شهر قدیم و مکانی که قرار بود شهرجدید احداث شود کشید و حتی خیابان های اصلی شهر جدید را نیز تسطیح کرد.

نقش هلال احمر( شیر و خورشید) در ساخت نهادهای عمومی شهر جدید لار چیست؟

در گزارش جمعیت شیرو خورشید از حوادث زلزله لار که در سال 1340 توسط رضا کاشفی تهیه شده آمده است: بر اساس تصویب نامه دولت قسمتی از اراضی جنوب شهر لار که مهندسان شیر و خورشید آن را انتخاب کرده بودند و نقشه شهرجدید در اختیار شیر و خورشید قرار گرفت."

 بر اساس گزارش های بعدی جمعیت شیر و خورشید که قاعدتا باید مورد تایید هلال احمر باشد مبلغی بیش از 6 میلیلون تومان از هزینه مصرف شده در شهر لار از محل اعانات مردمی و سازمان ها بوده. 5میلیون تومان نیز دولت کمک کرده است. این جمعیت در گزارش خود به 11 میلیون تومان هزینه شیر و خورشید نیز اشاره کرده است. کل مبلغ خرج شده برای امداد رسانی و ساخت 400 دستگاه خانه و نهاد های دولتی شهرجدید لار مبلغ 20 میلیون و 600 هزار تومان است.


ملاحظه می شود که در تصویب نامه دولت هیچ نشانی از مالکیت شیر و خورشید بر زمین های شهرجدید نیست و بخش اعظم مبالغ هزینه شده در زلزله لار نیز  توسط شیر و خورشید تامین نشده است. اکنون سوال این است که آیا مبالغ حاصل از فروش زمین های شهرجدید نباید در امور عمومی لارستان مورد استفاده واقع شود؟ سوال مهم تر این است که آیا توافق های مطرح شده در بیانات مسئولان هلال احمر لارستان مستند است یا قولی شفاهی؟ و بالاخره سوال اصلی این است که "چه میزان" از پول فروش این زمین ها در لارستان هزینه می شود؟
 

کد امنیتی:   
 [10 نظر]

بسیار مهم، مطلبی فراموش شده
Iran, Islamic Republic of
22 دي 1392   ساعت: 00:59:02

ضمن تقدیر از طرح موضوع؛ مطلبی که مغفول مانده، نقش شهرداری در صدور پروانه ساخت یک مجتمع 5 طبقه (بر خلاف عرف طبقات محدوده زمین) و همچنین، تغییر کاربری ... فاقد مصوبه کمسیون ماده 5 است که با گرفتن مبلغی بسیار اندک صورت گرفته است. آیا ایشان پیش از هر کسی از موضوع مطلع نبودند؟ آیا پروانه را شهرداری صادر نکرده است؟ آیا شهرداری کارفرمای طرح تفصیلی نیست و نمی توانست به آن، کاربری همچون فرهنگسرا و فضای سبز اختصاص دهد؟ آیا همین الان نمی تواند برای بقیه اراضی ، تقاضای تخصیص کاربری فضای سبز از مشاور طرح تفصیلی بنماید؟ در ادامه، جهت اطلاعتان، تعدادی همشهری ... برای ساختمان زیبای بانک ملی شهرجدید پروانه ساخت صادر کرده اند (در حالی که ساختمان بانک ملی اصفهان به ثبت میراث فرهنگی رسیده است و ساختمانها و بدنه پانسیونهای پزشکان (در مجاورت بیمارستان قدیم) نیز بواسطه عمر بیش از 50 سال، قابلیت ثبت میراث معماری پهلوی را دارد. بدانید که هلال احمر، رای دادگاه را برای گرفتن ساختمانهای پزشکان، از شبکه بهداشت، از طریق دادگاه اخذ نموده، اما اجرایش فعلاً متوقف است و ممکن است بزودی انجام پذیرد (با مسئول حقوقی شبکه بهداشت مصاحبه کنید) . دیگر اینکه خیابان روبروی 20 متری انتقال خون در داخل بیمارستان امام سجاد، در طرح اولیه شهرجدید، خیابان شهری بوده است، اما هلال احمر بصورت ... برای آنجا سند در آورده و در زمان آقای صبورائی، قصد باز شدن این خیابان وجود داشت. اما با ممانعت رئیس شبکه بهداشت و هلال احمر و با شدت برخورد فرماندار وقت (که همگی لاری بودند!!!) جلوی این کار هم گرفته شد و مانع از احیاء بخشی از این زمینها به نفع مردم شدند. پیشنهاد می کنم اطلاعاتی از نقشه های قدیمی شهرجدید و شرحی از سوابق موضوع را منتشر نموده، با مسئولین وقت، مصاحبه کنید. از قدیم گفته اند که «از ماست که بر ماست» همه را نباید به گردن غریبه ها انداخت. با همین دو پیشنهاد پیگیری ثبت میراثی و تبدیل بقیه اراضی به فضای سبز، به راحتی می توان بخش بزرگی از آنها را به نفع مردم لار مصادره کرد. ما تلاشمان را کردیم، اما برخی .......د...

 
بیدار
Iran, Islamic Republic of
21 دي 1392   ساعت: 11:30:37

قابل توجه فرماندار محترم ،نماینده لارستان واعضای شورای محترم شهر لار،این حق مردم لارستان است که دارد پایمال می شود اگه شما عزیزان در آینده نزدیک اقدام نکنیدما مردم لار به زودی اقدام قانونی خواهیم کرد.قابل توجه مسئولین هلال احمر .........د.

 
فرمانداری ویژه محترم لارستان بزرگ/
Iran, Islamic Republic of
21 دي 1392   ساعت: 08:09:38

فرمانداری ویژه محترم لارستان بزرگ/ به عنوان کسی که طرفدار نظام جمهوری اسلامی ودولت اعتدال وامید هستم می خواستم بپرسم چه تغییرات مدیریتی در سطح شهر لارستان صورت گرفته است هنوز خیلی از مسئولین مربوط به زمان نماینده سابق بر سر کار هستند. هنوز مسئولین بومی و به خصوص غیر بومی غیر دلسوز وگاها ... وپروازی سر کار هستند زشت نیست برای نماینده و فرمانداری اگر وضع به این روال باشد که ما هنوز در گذشته زندگی کنیم

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
20 دي 1392   ساعت: 20:43:28

تشکل لارستان بیدار با رمز یا علی ورود نمایید ما هم با شما هستیم اکتفا به یک مقاله وحرف نکنید

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
20 دي 1392   ساعت: 17:13:26

چرا درمانگاه یا بیمارستان هلال احمر در لارستان ساخته نمیشه

 
لاری پیگیر
Iran, Islamic Republic of
20 دي 1392   ساعت: 17:12:32

جالبه بدانید هلال اهمر ایران در جهرم بزرگترین بیمارستان هلال احمر جنوب کشور (در کمپ قدیمیه عراقیها)را دردست ساخت داره . همچنین در چندین شهر فارس داروخانه هلال احمر تاسیس کرده . اما در لار با این همه زمین مجتمع تجاری تاسیس کرده !!!!

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
20 دي 1392   ساعت: 08:58:40

فرمانداری-شورای شهر-تشکل لارستان بیدار با آگاهی دادن به مردم باید جلو اینکار گرفته شود ویا حداقل لارستان به حقشان برسند.پیشنهاد این است که تشکل مردم ومسئولین را دعوت به جلسه نمایند.

 
ورزشکار
Iran, Islamic Republic of
20 دي 1392   ساعت: 08:50:41

هلال احمر لارستان با اینکه از نظر فضا وامکانات ودر آمد غنی است ولی تیم فوتبال هلال احمر به گفته سرپرست تیمش به علت کمبود مسائل مالی در مسابقات دستجات لارستان نتوانست شرکت کند که این هم جای سوال دارد در صورتیکه 18 تیم در ایندوره شرکت کرده اند.

 
لاری88
Iran, Islamic Republic of
20 دي 1392   ساعت: 07:55:13

وکیل مجرب بگیرید و شکایت کنید. مبلغ کمی که نیست

 
دلسوز
Iran, Islamic Republic of
20 دي 1392   ساعت: 07:31:42

تمام زمین ها و عوایدش متعلق به لارستان است نه درصدی از آن.مگر در تهران-شیراز و شهر های بغل زمین می فروشند و در لارستان هزینه می کنند که برای ما اینکار انجام شود... از حد گذشته است

 
لوگوی دیجیتال