تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
دیر و زود سوخت و سوز دارد
15 مهر 1393   11:37:21 |  اجتماع > 
دیر و زود سوخت و سوز دارد

واقعیت این است که در این مورد برخی به سان دکان دو دهنه ی دو نبش عمل می کنند. به این معنا که هر گاه لازم باشد از دهانه سیاسی شان امرار معاش می نمایند و زمانی دیگر ورود به سیاست را غیر منصفانه می دانند...

این روزها رقابت های انتخاباتی در رسانه های کشوری و سایت های محلی و منطقه ای آغاز شده است و  نمایندگان مجلس و رقبای احتمالی آنها مشغول رایزنی های آشکار و پنهان برای حضور در صحنه انتخابات مجلس هستند. این موضوع با مرور سایت های استانی و منطقه ای در جنوب کشور به سادگی قابل رویت است. برخی سایت های شیراز پا را از این هم فراتر گذاشته اند و با دیدگاهی کاملا سیاسی و با تقسیم رقبا به اصلاح طلب و اصول گرا وارد تعیین مصادیق نیز شده اند.
 
این در حالی است که در جنوب فارس برخی دلسوزان و رقبای احتمالی که به روش معمول خود چراغ خاموش حرکت می کنند، ورود به عرصه تحلیل و نظر سنجی انتخاباتی را زود هنگام می دانند. این نوع موضع گیری از دید اهل نظر، سیاسی کاری برای بیرون راندن رقیب از صحنه، تحلیل می شود.
 
واقعیت این است که در این مورد برخی به سان دکان دو دهنه ی دو نبش عمل می کنند. به این معنا که هر گاه لازم باشد از دهانه سیاسی شان امرار معاش می نمایند و زمانی دیگر ورود به سیاست را غیر منصفانه می دانند. البته گمان نمی رود در این روزگار که نورافکن رسانه بر روی اعمال ما نورافشانی می کند بتوان دم خروس سیاسی کاری را در زیر ردای انکار پنهان نگاه داشت.
 
پس نکته اول که لازم است همه صادقانه به آن اعتراف کنند وجود فعالیت انتخاباتی در فضای کنونی جامعه است. نکته دوم که شاید بتوان فنی تر در مورد آن بحث کرد شایست و نشایست رسانه ای شدن این موضوع است و این خود دو وجه دارد. اول اطلاع رسانی و دوم نظر خواهی.
 
اطلاع رسانی و حتی موضع گیری در مقابل تفکرات سیاسی و منطقه ای، امری معمول و داوری در مورد آن به عهده مردم است. در حال حاضر در لارستان و مرکز استان فارس و بوشهرو هرمزگان شاهد گمانه زنی ها و ارائه تحلیل های انتخاباتی هستیم. اما در لارستان ظاهرا اطلاع رسانی در این مورد کام عده ای را تلخ کرده است و  ترجیح می دهند روند چراغ خاموش فعالیت های تبلیغی شان مخدوش نشود.
 
در مورد نظر خواهی رسانه ای  و اینکه این کار زود است یا دیر یا به موقع،  باید گفت هر رسانه ای با توجه به اطلاعاتی که در اختیار دارد فضا را تحلیل می کند و بجایی و نابجایی هر اقدامی از دید افراد مطلع و کم اطلاع متفاوت است.  از انعکاس رسانه ای اخبار و گزارش های فعالیت های طیف های مختلف در استان های جنوبی کشور در روزهای اخیر می توان به این نتیجه رسید که دسته بندی های انتخاباتی سایت "صحبت" و زمان نظر سنجی به موقع بوده است. البته نظرات متفاوت در این مورد از نظر صحبت محترم است.
 
برخی دلسوزان از مفید نبودن تقسیم فضای جنوب فارس به اصلاح طلبی و اصول گرایی سخن گفته اند که ظاهرا این سخن درست و مورد تایید و تاکید صحبت نیز هست. اما آنچه موجب  دو قطبی شدن فضا به اصلاح طلبی و اصول گرایی شد و می شود تاکید برخی افراد بر اصول گرا بودن خود و در خط قرمز قرار دادن فعالان دارای گرایش های دیگر است. با کسی که منافع سیاسی خود را در معادلات محلی وارد می کند راهی جز رفتار  سیاسی  نیست. سرانجام اینکه همیشه چنین نیست که هرچه دیر و  زود داشته باشد سوخت و سوز نداشته باشد. دیر و زود در سیاست سوخت و سوز دارد. 
 
 
 
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به پايگاه خبري تحليلي صحبت - خبر و تحليل تحولات جنوب ايران می باشد.

آدرس: