تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
بازخوانی وعده انتقال آب خلیج فارس به لارستان
4 اسفند 1397   08:43:50 |  اجتماع > 
بازخوانی وعده انتقال آب خلیج فارس به لارستان

وعده انتقال آب از خلیج فارس به لارستان در تابستان 94 و 6 ماه مانده به انتخابات مجلس در لارستان مطرح شد...

وعده انتقال آب از خلیج فارس به لارستان در تابستان 94 و 6 ماه مانده به انتخابات مجلس در لارستان مطرح شد. وعده ای که با گسیل نمایندگان شرکت های خارجی به لارستان همراه بود. " کرامت الله بلوچی یک سال و نیم پس از آن و در آذرماه 95 این موضوع را بازخوانی و نقد کرد و اکنون با گذشت سه سال و نیم از وعده انتقال آب خلیج فارس به لارستان, بازخوانی نقد ایشان, روشنگر بسیاری از واقعیت ها خواهد بود.. این مطلب در سال 95 تحت عنوان " انتقال آب از خلیج فارس به لارستان, آب یا سراب؟" در پایگاه خبری تحلیلی صحبت نیوز منتشر شده است.
 
کرامت الله بلوچی: آب! آب مایه ی حیات. آب شور زندگی. آب زمینه ی آبادی و آبادانی. آب… «وجعلنا من الماء کل شئ حی…» وچه با اهمیت است این هدیه ی الهی برای سرزمین تشنه ی لارستان، وادی برکه ها. دیاری صمیمی که مبتلا به بخل روزگار است!
 
هرچند ایران ما از خشک ترین اقلیم های جهان محسوب می شود و جز مختصری از این سرزمین پهناور(با داشتن شش درصد جنگل که تاحدودی ازنعمت آب برخورداراست) و اندکی نیز دارای منابع نسبی آبند، مابقی این سرزمین گرفتارکم آبی مفرط می باشند و در این میان لارستان نیز ازجمله مناطقی است که ازکمترین میزان بارش، سفره های زیرزمینی و منابع آبی برخورداربوده و از سخاوت آسمان کمترین بهره را برده است که مردمان صبورش با پذیرش تقدیر الهی با قناعت تمام این کمبود را تحمل نموده و به لطف هنرمندی و ذوق شان در ابداع و ساخت برکه ها روزگار را سپری نموده اند.
 
متوسط بارندگی در کشور ما بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیمتر است که در مقایسه با سایر نقاط جهان رقمی ناچیز بشمار می رود اما همین مقدار محدود نیز در بسیاری از سالها در لارستان نخواهیم داشت بطوریکه طبق آمار در بسیاری از سالهای گذشته متوسط بارندگی در این منطقه خشک حدودا  ۱۰۰ میلی متر بوده است؛ رقمی بسیار ناچیز؛ آن هم با توجه به دمای بالا، خشکی هوا، نبود رطوبت و پوشش گیاهی مناسب که موجب پیشگیری از تبخیر شدید آب می شوند.
 
بدین خاطر روزگار برای مردم این سامان به سختی می گذرد. آری برای لارستان و توابع که آن را سرزمین برکه‌ها می نامند, دیار تشنه ای که با قناعت مردمانش روزگار می‌گذراند, به این خاطر  مردمان تشنه  این وادی که از دیرباز در آرزوی آب برای رونق زندگی خود بوده اند بهترین خبر را رسیدن آب به لارستان می دانند! روزی چشم انتظار لطف و سخاوت آسمانند، روزی در انتظار انتقال آب از سد سلمان فارسی! و روزی نیز خوشحال و مسرور از خبر انتقال آب از خلیج فارس به این وادی خشک !
 
دقیقا در تابستان ۹۴ وحدود ۶ ماه قبل از انتخابات اسفندماه ۹۴ بود که اخباری در سایت ها و نشریات لارستان و جنوب فارس همه را به وجد و برسر ذوق آورد! خبری کوتاه اما امیدآفرین و آرامش بخش. زیرا آرزوی دیرینه مردم این دیار را محقق می نمود. «انتقال آب از خلیج فارس به لارستان»! خبری که مردمان این کهن دیار را غرق شادی و شعف نمود.
 
اخباری که نشان دهنده عزیمت و حضور شرکتهای خارجی (از کشورهای ترکیه و…) جهت اجرای پروژه انتقال آب به لارستان بود. هرچند همان زمان نیز آگاهان اجتماعی با دیده ی تردید به این موضوع نگریسته و حداقل درمقطع فعلی آن را خارج از توان مجموعه ی مدیریتی شهرستان دیدند!
 
آنانی که یا مدیر بوده و یا دستی برآتش تشکیلات اجرایی داشته و از چگونگی تصویب چنین طرح هایی (و اختصاص اعتبارات مربوطه به آنها) مطلع می باشند این خبر را غیرواقع بینانه و غیر متقن ارزیابی نمودند. لیکن از آنجا که امید و امیدواری جزو لاینفک ذات انسانهاست به صلاح ندیدند شیرینی ناشی از عطش، تشنگی مردم را به کام شان تلخ نمايند! اما همچنان معتقد بودند که این موضوع صرفا اخباری بیش نبوده و تا واقعیت فاصله ی زیادی دارد و در خوشبینانه ترین حالت تنها عزیمت شرکتها و بررسی اولیه طرح را درپی خواهد داشت.
 
همانگونه که اینک نیز که حدود یک سال و نیم از آن تاریخ می گذرد مشخص نیست سرنوشت انتقال آب  از خلیج فارس به لارستان به کجا انجامیده؟! در چه مرحله ای ست؟! تاکنون چند درصد  پیشرفت فیزیکی داشته است؟! و… و ده ها سوال بی جواب دیگر در این مورد که مشخص نیست چه کسی متولی اجرای این خواسته ی عمومی مردم این سامان و پاسخگوی تشنگی آنان است!
 
موضوعی که در سال قبل نیز نگارنده مطلب به آن اشاره داشته و اذعان نمود حتی اگر در چهار، پنج سال آینده تنها همین یک پروژه در لارستان و مناطق تابعه ی آن اجرایی و موجب انتقال آب از خلیج فارس به مناطق سه گانه گردد باز برای کل منطقه کافی خواهد بود اما متاسفانه به نظر می‌رسد چنین نبوده و چنان نیز نخواهد بود! علیهذا باتوجه به اهمیت فوق العاده موضوع لازم است اینک متولیان انتقال آب به مردم پاسخ دهند که بحث انتقال آب از خلیج فارس به لارستان درسال ۹۴ در واقع «آب» بوده است یا «سراب»؟!
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به پايگاه خبري تحليلي صحبت - خبر و تحليل تحولات جنوب ايران می باشد.

آدرس: